Design software development for induction motors
İndüksiyon motorları için tasarım programı geliştirilmesi
- Tez No: 286125
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tezde motor üretim endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak adına üç ve tek fazlı endüksiyon makinelerinin dizayn ve analizi için daha önce geliştirilmiş olan TPCAD (Üç Fazlı İndüksiyon Motoru Bilgisayar Destekli Tasarım) ve SPCAD (Tek Fazlı İndüksiyon Motoru Bilgisayar Destekli Tasarım) olarak isimlendirilen iki yazılımın windows ortamında çalıştırılabilmesi için gerekli değişikliklerin yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca çift kafesli motor analiz ve dizaynı, kullanıcı için motor dizayn çiziminin çıkarılması ve dizayn edilen çizimin sonlu elemanlar analizi ya da termal analiz gibi diğer profesyonel programlarla paylaşımının sağlanması gibi ilave özelliklerin de kapsanması amaçlar dahilindedir.Bu çalışma sonucunda, C++ Microsoft Visual Studio .Net programlama dili kullanılarak endüksiyon motorlarının dizayn sürecinde kullanılmak üzere kullanıcı dostu bir araç iyileştirilmiştir. TPCAD and SPCAD yazılımları çeşitli ticari motorlarla test edilmiştir. Her iki program için de sonuçlar, tam kapasite performans hesaplarının %5 hata aralığı içinde olduğunu göstermektedir. Fakat, baslangıç performansı hesap hataları TPCAD için %10 ve SPCAD için %8 aralığındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis has been to convert two softwares called TPCAD (Three Phase Induction Machine Computer Aided Desing) and SPCAD (Single Phase Induction Machine Computer Aided Design) developed earlier for the design and analysis of three and single phase induction machines to meet the needs of motor manufacturing industry so that they can be run in windows environment. Furthermore, it was aimed to include features such as double cage motor analysis and design, to provide a facility designed motor lamination can be drawn for the user to see and facilitate sharing the designed lamination with other professional programs such as finite element analysis or thermal analysis etc.As a result of this study, a user friendly design tool facilitating the design process of induction motors has been upgraded by using C++ Microsoft Visual Studio .Net programming language. TPCAD and SPCAD are tested with different commercial motors. The results show that the full load performance calculations are within the range of 5% error for both programs. However, starting performance calculation errors are within 10% for TPCAD, and 8% for SPCAD.