Urban fissure: Reconceptualization of the land walls within the urban milieu of Istanbul
Kent yarığı: Kara surlarının İstanbul kent ortamında yeniden kavramsallaştırılması
- Tez No: 286126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY, YRD. DOÇ. NAMIK ERKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu tezin temel amacı surların bugünkü kent ortamındaki konumunu ve mekansallığını yeni bir kavram (kent yarığı) ortaya koyarak tartışmaktır. Mimari bir savunma yapısı olmanın yanı sıra, kentlerde dikkate değer miktarda bir alan kapladıkları için surlar her zaman önemli kentsel bileşenler de olmuşlardır. 15 yüzyıldır İstanbul gibi bir metropolde dokunulmaz bir nesne olarak ayakta kalan Kara Surları bu durumun benzersiz bir örneğidir. 1453 yılında Osmanlıların İstanbul'u fethetmesiyle birlikte Kara Surları savunma işlevlerini yitirerek sivil hayatın bir parçası haline gelmişlerdir. Bu tarihten 20. yüzyılın ortalarına kadar da büyük ölçüde kentin batı sınırını belirlemişlerdir. Ancak, 20. yüzyılın ortalarında, İstanbul'un surların batısında genişlemesiyle birlikte, Kara Surları kentin ortasında kalmıştır. Tarihleri boyunca birçok mekanlar, kullanımlar ve gelenekler üreten Kara Surları, sıra dışı mimari yapıları ve karmaşık mekansallıklarıyla zorlu süreçler yaratmışlardır. Sadece mekansal olarak değil, politikalar ve müdahaleler açısından da belirsizlikler ve bazen de problemler ortaya çıkarmışlardır. Bu noktada bu tez surların kent içindeki konumunu ve mekansallığını göz önüne alarak Kara Surlarını etrafında hâkim olduğu alanla birlikte bir kent yarığı olarak tartışmaktadır. Böylece surların İstanbul'un bugünkü kent ortamında daha anlaşılır ve okunabilir olacağı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The major intention of this thesis is to introduce a new concept ?urban fissure- to discuss the positionality and spatiality of city walls within contemporary urban milieus. Besides being an architectural defense structure, covering a considerable amount of land in cities, city walls have always been an important urban component. Land Walls has been a unique example of city walls that have existed for 15 centuries as an untouchable object in a metropolitan city like İstanbul. After the Ottoman Conquest in 1453, Land Walls lost their major defense purpose, and became a part of civilian life. From that time until the mid-20th century they loosely marked the west edge of the city. However, in the second half of the 20th century, with the enormous expansion of İstanbul, Land Walls have remained in the middle of the city. Throughout their history, they have produced a diversity of spaces, uses and traditions. Their unusual structure, and their complex spatiality including spaces adjoining and around them have generated several challenging processes. They have raised uncertainties and sometimes problems not only in spatial terms, but also in regulations and implementations. In this respect, regarding their current positionality and spatiality, this thesis argues Land Walls and walled zone as an urban fissure which is supposed to make them legible within the urban milieu of İstanbul.