The contribution of the Housing Production of the Housing Development Administration (TOKI) in meeting housing need in Turkey by provinces
Türkiye?de illere göre T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen konut üretiminin konut gereksinimini karşılamadaki katkısı
  1. Tez No: 286124
  2. Yazar: EZGİ ERÖZGÜN SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Barınma, uygarlık tarihinden beri insanlığın en temel haklarından biri olmuştur. 1948 yılında oluşturulan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 25. Maddesinde de bu konu vurgulanmıştır. Bu nedenle, konut her zaman bireylerin yaşamları için temel bir unsur olmuş ve devletler bunu yurttaşlarının yararı için üstlenmişlerdir. Ne var ki, dünyadaki pek çok ülkede, ihtiyacı karşılamaya yönelik tam bir konut sunumu sağlanması henüz çözümlenemeyen bir konudur. Bu yüzden, devletler bu sorunun çözümü için farklı uygulamalarda bulunmaktadırlar. Türkiye'de özellikle alt gelir gurubunun konut ihtiyacını karşılamaya yönelik konut sunumunda, TOKİ tek yetkili otorite olmuştur.Bu kapsamda, tez Türkiye'de ihtiyaca yönelik konut sunumunun yeterliliğine odaklanmakta ve bir kamu kurumu aynı zamanda da önemli bir konut sağlayıcısı olan TOKİ'nin konut sunumunu araştırmaktadır. Bu doğrultuda yürütülen örnek çalışmada, her ilin belediyelerinde üretilen toplam konut ve TOKİ konutları yeni oluşan hanehalkı ile karşılaştırılmış; ayrıca, 1000 kişi başına düşen yıllık konut oranları hesaplanmıştır.Çalışma, 81 ilin belediye nüfusları ile her belediyede yıllık yapımına başlanan konut sayılarını içermektedir. Bu çerçevede, yapılan analizler sonucunda görülmektedir ki TOKİ'nin konut sunumu illerdeki konut ihtiyacı ile örtüşmemektedir. Çünkü, konut açığı olan yerlerde yeterli konut üretilemezken, toplam konut üretimi fazla olan bazı illerde TOKİ sunumunun da fazla olması ihtiyaç fazlası konut artışına neden olmaktadır. Bu durum göstermektedir, TOKİ konut ihtiyacı fazla olan yerlerde konut açığını kapatmak yerine zaten konut fazlası olan yerlerde konut üretimine devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sheltering has been one of the basic rights of human beings during the history of civilization. As it is stated in the Article 25 of Universal Declaration of Human Rights, dated 1948, housing right is one of the basic human rights. Therefore, housing is always taken as one of the core issues for the life of individuals and states undertake this matter on behalf of its citizens. However, a full supply of proper housing to meet the housing need of particularly low income groups is still an unresolved issue in many countries. Therefore, states take different actions for the solution of the issue. In Turkey, TOKİ has become the single authority in meeting the housing need of lower income households.Within this context, this thesis focuses on the adequate supply of housing in meeting housing need in provinces and searched for the housing provision of TOKİ as a governmental agency and a significant housing provider. In order to show this, a case study was conducted on provinces in Turkey by comparing the total number of dwelling units and dwelling units provided by TOKİ with newly formed households; in addition by calculating the number of dwelling units per 1000 households per year.The case study covered the populations and annual housing starts in the municipalities of 81 provinces. The hypothesis of the thesis that expects to find mismatch between housebuilding by TOKİ, which produces housing on publicly owned land, and housing need is not fully confirmed in this study. It appears that TOKİ has intensified producing housing in many eastern and south-eastern provinces where the number of authorized housing built has been less than the need.