UML-based functional system testing
UML-tabanlı fonksiyonel sistem testi
  1. Tez No: 286131
  2. Yazar: SERHAD SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Sistem testlerinin etkenliği dizayn ve ister doğrulaması, test planlama ve test senaryolarının hazırlanması sistem entegrasyon ve sistem testleri safhalarında değerlendirilmelidir. Literatürde bulunan yazılım ve donanım sistem testlerine yönelik kaynaklar taranarak, yazılım sistem testlerine yönelik UML tabanlı test senaryoları hazırlama metotları incelenmiş, donanım bazlı sistemlere adepte edilmeye çalışılmış ve bu çalışma sonucunda UML tabanlı fonksiyonel sistem test prosedürü ortaya çıkmıştır. Bir savunma sanayi şirketinde geliştirilip üretilen iki adet sisteme yönelik sistem testlerinde gözlemlenen problemler ortaya konmuş, geçmişe yönelik metrik hesapları yapılmıştır. İlgili sistemlere uygulanan UML tabanlı fonksiyonel sistem test prosedürü sonuçları, daha önceki test süreçleriyle, test kapsamı, test etkinliği ve test eforu metrikleri göz önünde bulundurularak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of system testing, in specific phases such as design verification, requirements validation, test planning and generation, system integration and system testing are considered. Software as well as hardware test issues are reviewed. Metrics related to system testing are specified. The current system testing processes in a large Turkish military electronic systems manufacturer are reviewed, specific problems are identified and UML-based behavioral testing is proposed as an improved process. The current process and the proposed process are compared in terms of test coverage, test effectiveness and test effort metrics.