FPGA implementation of real time digital video stabilization
Gerçek zamanalı sayısal video sabitleme'nin FPGA uygulaması
- Tez No: 286130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Video sabitleme yöntemleri mekanik ve sayısal olarak sınıflandırılır.Mekanik yöntemler hareket algılayıcılar üzerine kuruludur. Sayısal yöntemler bilgisayar programlarıdır ve hareket analizi için kullandıkları sinyal işleme yöntemine göre zaman bölgesi ve frekans bölgesi olarak iki sınıfa ayrılırlar. Mekanik yöntemler iyi gerçek zaman sabitleme performansına sahip olmalarına rağmen, hareketli robotlar gibi küçük platformlar için uygun değillerdir. Diğer taraftan, sayısal video sabitleme yöntemlerini değişik donanımlarda uygulanmak kolaydır, ancak bunlar yüksek hesaplama yüküne ve uzun işlem zamanına ihtiyaç duyarlar.İki farklı sayısal video sabitleme yöntemi, biri frekans diğeri zaman bölgesi algoritmaları, gerçek zaman performanslarını anlamak için FPGA üzerinde uygulanır. Ayrıca, yöntemler MATLAB'ta uygulanır ve test edilir. FPGA sonuçları MATLAB'ınkiler ile doğruluk performansının görülmesi için karşılaştırılır.Giriş video yapısı çerçeve süresi 40 ms olan PAL'dır. FPGA uygulaması her PAL çerçevesinde yeni bir sabitleme verisi üretme yeteneğine sahiptir, bu da uygulamann gerçek zamanlı olarak nitelendirilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca, benzetim ve donanım test sonuçları FPGA uygulamasının MATLAB doğruluk performansına ulaşabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Video stabilization methods are classified as mechanical and digital. Mechanical methods are based on motion sensors. Digital methods are computer programs and classified into two as time domain and frequency domain based on the signal processing methods used for the motion analysis. Although, mechanical methods have good real time stabilization performance, they are not suitable for small platforms such as mobile robots. On the other hand, digital video stabilization methods are easy to implement on various hardware, however, they require high computational load and long processing time.Two different digital video stabilization methods, one frequency and one time domain algorithms, are implemented on FPGA to realize their real time performances. Also, the methods are implemented and tested in MATLAB. FPGA results are compared with MATLAB?s to see the accuracy performance.The input video format is PAL of which frame period is 40ms. The FPGA implementation is capable of producing new stabilization data at every PAL frame which allows the implementation to be classified as real time. Also, the simulation and hardware tests show that FPGA implementation can reach the MATLAB accuracy performance.