Detection of post apnea sounds and apnea periods from sleep sounds
Uyku seslerinden apne sonrası seslerin ve apne zamanlarının bulunması
  1. Tez No: 286133
  2. Yazar: ERSİN KARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİLOĞLU, YRD. DOÇ. DR. YEŞİM SERİNAĞAOĞLU DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tıkayıcı uyku apnesi sendromu (TUAS), vücutta nefes alıp verememenin yaklaşık 10 saniye durmasına sebep olan uyku ile ilişkili bir solunum sorunudur. TUAS tanısı standart olarak hastanın bütün gece uyku laboratuarında bir çok elektroda bağlı olarak kalmasını zorunlu kılan polisomnografi cihazı ile teşhis edilir. Horlama, TUAS için bir belirti olabileceğinden, son yıllarda hastanın kendi uyku ortamında kolayca kaydedilebilen horlama sesleri, TUASın tanısının konmasında popüler bir hale geldi. Biz bu çalışmada horlama seslerinden apne zamanlarını yakalamak için apne çıkışı seslerini bulmayı amaçlamaktayız. Bu amaçla horlama kayıtları önce parçalara ayrılmakta. Daha sonra bu parçalar literatürde bulunan ve bulunmayıp yeni kazandırılan ses özellikleriyle ifade edilmekte. Son olarak da bu parçalar denetlenmiş ve denetlenmemiş yöntemlerle sınıflara ayrıldı. Bulunan apne çıkışı sesleri fazla bulunan parçaların sayısını azaltmaya yönelik geliştirilen bir yöntem ile apne zamanlarının bulunması için kullanıldı. Aynı zamanda sınıflandırılan uyku seslerinden doktorların faydalanması için olasılık hesabına dayalı bir kaynak oluşturuldu. Bu yöntemler, Gülhane Askeri Tıp Akademisinde TUAS tedavisi için ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesi ve sonrası horlama sesi kayıtlarına uygulanıp, tedavinin ne kadar başarılı olacağı belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is defined as a sleep related breathing disorder that causes the body to stop breathing for about 10 seconds and mostly ends with a loud sound due to the opening of the airway. OSAS is traditionally diagnosed using polysomnography, which requires a whole night stay at the sleep laboratory of a hospital, with multiple electrodes attached to the patient's body. Snoring is a symptom which may indicate presence of OSAS; thus investigation of snoring sounds, which can be recorded in the patient's own sleeping environment, has become popular in recent years to diagnose OSAS. In this study, we aim to develop a new method to detect post-apnea snoring episodes with the goal of diagnosing apnea or creating a new criteria similar to apnea / hypopnea index. In this method, first segmentation is done to eliminate the silence parts and only deal with active. Then these episodes are represented by distinctive features; some of these features are available in literature but some of them are novel. Finally, these episodes are classified using supervised and unsupervised methods. We are especially interested in detecting post apnea episodes, hence the apnea periods. False alarm rates are reduced by adding additional constraints into the detection algorithm. These methods are applied to snoring sound signals of OSAS patients, recorded in Gulhane Military Medical Academy, to verify the success of our algorithms