Microstructural and mechanical characterization of metal active gas welded joint between cast iron and low carbon steel
Dökme demir ve düşük karbonlu çelik arasındaki metal aktif gaz kaynağı birleştirmesinin içyapısal ve mekanik karakterizasyonu
  1. Tez No: 286139
  2. Yazar: MURAT TOLGA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. CANER BATIGÜN, PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma perlitik küresel dökme demirin düşük karbonlu çelik ile kaynak yolu ile birleştirilmesine ve bu birleşmenin mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesine odaklanmıştır. Bu amaç için, metal E355 çeliği ve GJS600-3 dökme demir G3Si1 dolgu malzemesi ile metal aktif gaz (MAG) kaynağı kullanılarak birleştirilmiştir. Birleştirme işlemi genel olarak dökme demirin düşük kaynaklanabilirliğinden kaynaklanan sorunlara göre şekillendirilmiştir. Soğuma çatlamalarının önlenmesi için ön ısıtma uygulanmış, kaynak sonrası ısıl işlemin etkileri incelenmiştir. Mikroyapı incelemeleri ve mikro sertlik testleri uygulanarak kaynağın genel mikroyapısı sınıflandırılmış ve çelik parça için tane boyutu ölçümleri yapılmıştır. Mekanik testler ile kaynağın sertlik profilleri, çekme ve darbe özellikleri belirlenmiştir. Yorulma davranışları belirlenmiş ve tarama elektron mikroskobu kullanılarak kırılma karakterleri belirlenmiştir.Uygun ön ısıtma uygulanarak iki malzemenin başarı ile birbirine kaynaklanabilmiştir. Dökme demirin ısıdan etkilenmiş bölgesinde ledebüritik beyaz dökme demir ve martensit oluşumuna rastlanmıştır. Bu fazların sebep olduğu yüksek sertlik değerleri kaynak sonrası ısıl işlem sıcaklıkları arttırılarak aşama aşama düşürülebilmiştir. Çekme ve yorulma deneylerinde kaynak birleştirmesi ana malzemelerden daha üstün mekanik davranışlar sergilemiştir. Çekme testlerinde kırılma E355 ana malzemesinde oluşurken yorulma testleri GJS600-3 ana malzemesinde kırılmaya neden olmuştur. İki malzeme arasında ciddi darbe tokluğu farklılığına rastlanmıştır. Isıl işlemlerin sertlik dışındaki mekanik test sonuçlarına etkisi olmadığı görülmüştür. Çalışma, iki malzeme arasında kullanılabilir bir eritme kaynağı birleştirmesinin oluşturulabileceği ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on joining pearlitic ductile cast iron with low carbon steel by welding and investigation of this joint in microstructural and mechanical viewpoints. For this purpose E355 steel and GJS600-3 cast iron were joined using metal active gas (MAG) welding process by G3Si1 filler wire. The joining process is shaped mainly by the problems related to the low weldability of cast. Preheating was applied to prevent formation of cooling cracks and effects of post weld heat treatments (PWHT) were surveyed. Micro examination and micro hardness tests were applied to characterize the general microstructure. Grain size measurements were done for E355. Hardness profiles, tension and impact toughness properties were designated via mechanical tests. Fatigue behavior was surveyed and general fracture characteristics were determined via scanning electron microscopy (SEM) examinations.According to study it was concluded that successful weld joint could be formed between the materials by suitable preheating. Formation of ledeburitic white cast iron and martensite in heat affected zone of cast piece was witnessed. It was possible to lower high hardness values of these phases gradually by increasing post weld heat treatment temperatures. The weld joint behaved superior to the base metals under tension and fatigue tests. In tension tests failure occurred at E355 base metal whereas fatigue loading resulted failure at GJS600-3. A great impact toughness variation was determined between two pieces. It is seen that heat treatments had minor effect on mechanical test results except hardness. The study was concluded that a useful fusion weld joint between these materials can be built.