The impact of economic and social development in Safranbolu
Safranbolu'da ekonomik ve sosyal gelişimin etkisi
- Tez No: 286138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN BERKMAN, DOÇ. DR. NİL UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Safranbolu, Türkiye'nin sürdürülebilir ve kültür turizmi uygulayan turizmdestinasyonlarından biridir. Türkiye'deki birçok turizm merkezi gibi, 1980 dönemininekonomik dalgalanmalardan olumsuz olarak etkilenmiştir. Ancak, diğer turizmmerkezlerinin aksine, ilçe çok değişmemiş ve iyi korunmuştur. Bu korumanın sebepleriSafranbolu 1994 yılında Dünya Miras Listesi'ne girmesi ve böylece ilçenin gelişimindeçevresel ve sürdürülebilir planlama yaklaşımları uygulanması olarak açıklanabilir.İlçenin doğal ve kültürel kaynakları korunurken planlanmış ve yönetilmiştir. Böyleceilçe dünyanın en iyi korunan şehirlerinden biri olarak ilan edilmiştir.Bu tez, Safranbolu'nun gelişimini sürdürülebilir turizm planlama yaklaşımları içindetartışır. Tezin amacı ilçenin turizm destinsyonu olduktan sonra nasıl değiştiğini veturizmin negatif ve pozitif etkilerini araştırmaktır. Tez dört bölümden olşmaktadır;turizm ve turizm planlama kavramlarının tanımlanması, Safranbolu'da turizmingelişiminin açıklanması, turizmin olumsuz ve olumlu etkilerini araştırılması ve nihayetSafranbolu'nun gelişimi için yeni öneriler sunulmasıdır. Bu bakımdan, tez turizm veplanlama arasındaki ilişkileri araştırır, küresel turizmin ilçedeki kültürel ve mekansalyansımaları inceler. Bu etkileri belirlemek için 2008 yılı yaz döneminde bir anketyapılmıştır. Buna göre, ilçenin gelişimi için sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir turizmplanlaması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Safranbolu is among the many other tourism destinations of Turkey practicingsustainable and cultural tourism. Like many tourism centers in Turkey, it had beennegatively influenced from economic fluctuations of the 1980s period. However, in spiteof other tourism centers, it has not much changed and it has been well protected. Thereasons for this protection can be explained that Safranbolu entered the World HeritageList in 1994, and so environmental and sustainable planning approaches are adapted todevelopment of town. While protecting its natural and cultural resources, the town isplanned and managed. As a result, it is announced as one of the well protected cities ofthe world.This thesis discusses development of Safranbolu within these sustainable tourismplanningapproaches. It aims to explain how the town has been changed after being atourism destination and to search positive and negative impacts of tourism. The thesishas four objectives; to describe tourism and tourism planning issues, to explain theevolution of tourism in Safranbolu, to search negative and positive impacts of tourismand finally to provide new recommendations on development of Safranbolu. In thisrespect, it explores the relations between tourism and planning, investigates cultural andspatial reflections of global tourism in the town. To determine these effects, a survey hasbeen carried out during the summer of 2008. According to this, a sustainable andenvironmental tourism planning method is suggested for the town.