Implementation of three segmentation algorithms for CT images of torso
Gövde BT görüntüleri için üç bölütleme algoritması uygulaması
  1. Tez No: 286155
  2. Yazar: SİNAN ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM SERİAĞAOĞLU DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Medikal görüntü işlemeleri alanındaki çoğu pratik uygulamalar geçerli ve güvenilir bir şekilde görüntü bölütlemeye ihtiyaç duymaktadır. Bu dokümanda, üst gövde 2B medikal görüntüler için üç farklı 3B yarı-otomatik bölütleme yöntemlerini medikal yapıların 3B modellerini tekrar oluşturmak için önermekteyiz. Birinci yöntemde, Otsu metodunun üç seviyeli eşikleme için geliştirilmiş versiyonu ile 4-Bağlantılı Ardışık Bağlanmış öğeler algoritması bir arada kullanılmaktadır. Bölütleme işlemi ardışık gelen kesitlerde sırasıyla Geliştirilmiş Otsu metodu kullanılarak ve etiketleme yapılarak gerçekleştirilir. Geliştirilmiş Otsu metodunun sonucunda piksel konum bilgisinin etkisi olmadığı için, etiketleme işleminden sonra bazı işlemleri gerçekleştirmeye ihtiyaç duymaktayız. İkinci yöntemde, aktif dış hat modellerinin örneği olan Chan-Vese methodu ve 4-Bağlantılı Ardışık Bağlanmış Öğeler algoritması birlikte kullanılmaktadır. Bölütleme işlevi durdurma kriteri olarak kenar bilgisi kullanılmayan CV metodu kullanılarak yapılmaktadır. Üçüncü ve son olan yöntemde, havza dönüşüm ve K-means kümeleme algoritmalarının birleşimi, bölütleme methodu olarak kullanılmaktadır. Bölütleme işleminden sonra, etiketleme işlemi medikal yapıların belirlenmesi için gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, her üç yöntemde, bölütleme ve etiketleme işlemleri her ardışık kesit için ayrı ayrı gerçekleştirilmektedir. Her üç yöntemin sonuçları, performanslarını değerlendirmek için manuel bölütleme sonuçlarıyla karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many practical applications in the field of medical image processing require valid and reliable segmentation of images. In this dissertation, we propose three different semi-automatic segmentation frameworks for 2D-upper torso medical images to construct 3D geometric model of the torso structures. In the first framework, an extended version of the Otsu's method for three level thresholding and a recursive connected component algorithm are combined. The segmentation process is accomplished by first using Extended Otsu's method and then labeling in each consecutive slice. Since there is no information about pixel positions in the outcome of Extended Otsu's method, we perform some processing after labeling to connect pixels belonging with the same tissue. In the second framework, Chan-Vese (CV) method, which is an example of active contour models, and a recursive connected component algorithm are used together. The segmentation process is achieved using CV method without egde information as stopping criteria. In the third and last framework, the combination of watershed transformation and K-means are used as the segmentation method. After segmentation operation, the labeling is performed for the determination of the medical structures. In addition, segmentation and labeling operation is realized for each consecutive slice in each framework. The results of each framework are compared quantitatively with manual segmentation results to evaluate their performances.