Spatial impacts of globalization:case study Maslak, Istanbul
Globalleşmenin mekansal etkileri: Maslak İstanbul örneği
- Tez No: 286154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bugün dünya globalleşme olarak kavramsallaştırılan bir dönüşüm içerisindedir. Globalleşme genel olarak ekonomi ile bağdaşlaştırılıyor olmasına karşın, kavram insan hayatının sosyal, kültürel, politik tüm yönlerini etkilemektedir.Ekonomik gelişmeler kentlerin değişiminde önemli rol oynamıştır. 1970lerden sonra ekonomideki değişikliklerle Dünya bir global pazar haline dönüşmeye başlamış ve sermaye akışkanlık kazanmıştır. Sanayi devrimi ile birlikte gelişmiş ülkelerde yığılan sermaye, akışkan hale gelmiş ve yeni mekan arayışı içerisine girmiştir. Akışkan olan sermayeyi kendi bölgelerine çekmek isteyen şehirlerin rolleri globalleşme bakış açısıyla yeniden şekillenmiştir.Bu değişim yeni kentsel kullanımlara neden olurken, mekansal değişimi de beraberinde getirmiştir. Ancak küresel sermayenin akışkanlığı özellikle gelişen ülkelerde kentleri plansızlaşmaya itmektedir.Bu çalışmanın amacı, global kent İstanbul'da, değişen mekansal kullanımların ürettiği Maslak'ın değişimi ve gelişimini tanımlarken, planlama sistemi bu dönüşümde nasıl bir rol oynadığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the world is in a continuous process of change, which is conceptualized as globalization. Although the concept is generally related to economy, it affects aspects of human life; i.e. social, cultural, political and so on. The impact of globalization on urban areas requires a special emphasis.Economic development has played a significant role in restructuring the city. Particularly following the 1970s, with the changes in the international economic system, the world has started to transform into a global market and the capital has gained liquidity in this system. Along with the changing system after the industrial restructuring, capital accumulation in developed countries has started to accumulate towards new places. In order to attract capital, the roles of cities are reshaped in the globalization perspective. Globalization led to the formation of the new land uses in order to adapt to the competitive global system, which caused a transformation period of spatial structure. However, these competitive conditions led to unplanned spatial development, especially in the cities of developing countries.This study aims to identify the spatial changes caused by changes in economic conditions, under the impact of globalization and the development process of Maslak, which has been taking place along with the globalization process, and the role of planning system throughout this process in the global city of İstanbul constitute.