Insulation coordination in the Turkish E.H.V. transmission system
Türkiye çok yüksek gerilim iletim sisteminde izolasyon koordinasyonu
  1. Tez No: 286156
  2. Yazar: İBRAHİM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çok yüksek gerilim iletim hatları direklerinin tepe geometrisi ve düşey açıklıklar odaklı olarak Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin hat izolasyon koordinasyonu pratiklerini gözden geçirmektedir. Bu bağlamda, ?Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği? kritik olarak değerlendirilmektedir.Yönetmelik modern dünya pratiğinin gerisinde kalmıştır ve yönetmelik hükümleri gayri ekonomik tasarımlara yol açmaktadır. Modern pratiklerin olası kazanımları uygulama örnekleriyle gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews the line insulation coordination practices of Turkish Electricity Transmission Company with special focus on E.H.V. transmission line towers? top geometry and ground clearances. In respect of this, the national regulation, ?Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği?, is critically evaluated.The national regulation lags behind the modern world practice and the provisions of the regulation lead to uneconomical designs. The possible benefits of the modern practices are shown by application examples.