Solution of the antenna placement problem by means of global optimization techniques
Anten yerleştirme probleminin tümel optimizasyon yöntemleri ile çözümlenmesi
- Tez No: 286160
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, uçak platformuna yerleştirilecek iki VHF telsizin ve gemi platformuna yerleştirilecek iki HF telsizin antenlerinin, platform bazında birbirleri arasındaki bağlaşımının en aza indirgenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, her iki platform için, antenler arası bağlaşım seviyelerinin çalışma bantları boyunca alınan ortalamalarının en az olduğu anten yerleşimi tespit edilmiştir. Bu optimal yerleşimin tespitinde, iki önemli tümel optimizasyon yöntemi olan Genetik Algoritma Optimizasyonu ve Parçacık Sürüsü Optimizasyonu kullanılmıştır. Uçak, gemi platformları ve bu platformlara ait antenler, platformların ve antenlerin gerçek fiziksel ve elektriksel özellikleri temel alınarak CST ? MWS (Microwave Studio) simülasyon aracında modellenmiştir. Her iki platform için farklı optimizasyon yöntemleri kullanılarak tespit edilen anten yerleşimleri, bağlaşım sonuçları ve bu iki optimizasyon yönteminin performansları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. En nihayetinde, her iki platform için de ortalama bağlaşımın en az olduğu anten yerleşiminde, antenlerin uzak alan ışıma örüntüsü, kapsama ve yönlülük değerleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, minimization of platform-based coupling between the antennas of two VHF radios on an aircraft platform and two HF radios on a ship platform is aimed. For this purpose; an optimal antenna placement, which yields minimum average coupling between the antennas over the whole frequency band of operation is determined for each platform. Two important global optimization techniques, namely Genetic Algorithm Optimization and Particle Swarm Optimization, are used in determination of these optimal antenna placements. Aircraft & ship platforms and antennas placed on them are modeled based on their real electrical and physical properties in CST ? MWS (Microwave Studio) simulation tool. For each platform, antenna placements and coupling results determined by two different optimization techniques and performances of these optimization techniques are compared with each other. At the end of this thesis work; for each platform, far-field radiation pattern performances of the antennas at their optimal places are analyzed in terms of directivity and coverage.