Design of a high temperature erosion apparatus for testing of boiler tubes
Termik santral kazan borularının testi için bir yüksek sıcaklık aşınma testi düzeneği tasarımı
- Tez No: 286159
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DORUK, PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada termik santral kazan borularının aşınmaya karşı test edilebilmesine olanak sağlayan bir deney düzeneği geliştirilmiştir. Düzenek kazan borularından kesilmiş numuneleri kullanmakta ve linyitle çalışan termik santral kazan koşullarını canlandırmaktadır. Cihaz numunenin dönmesini sağlarken aynı zamanda çekme gerilimi uygulayan bir yükleme sistemi, numuneyi ısıtmak için bir fırın ve aşındırıcı parçacıkları numune yüzeyine gönderen parçacık püskürtücü olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Testlerde aşındırıcı parçacıklar olarak %90 oranında Al2O3 içeren ortalama parçacık boyutu 300µm mertebesinde bir oksit karışım kullanılmıştır. Sistem en çok 650 C sıcaklığa ve 50 m/s parçacık hızlarına kadar test yapılabilinmesine olanak sağlamaktadır. Düzenek dört aynı özellikte numune ile, ağırlık kaybı ölçülmek sureti ile test edilmiş ve tekrarlanabilir sonuçlar verdiği ortaya konmuştur. Yüksek sıcaklıklarda aşınma, oksitlenmenin ölçümleri zorlaştırması nedeniyle kalınlık kaybı ile değerlendirilmiştir. Ekonomizer bölgesi için P235GH ve 16Mo3 malzemeleri 500 C de 10 m/s hızla test edilmiş yapılan test sonucunda 16Mo3'ün P235GH'dan %20 aşınma hızı farkı ile daha iyi performans gösterdiğini tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis an apparatus is designed which enables the testing of thermal power plant boiler tubes against erosion. The apparatus makes use of a tube sample directly cut from the boiler tubes and simulates conditions similar to those prevailing in boilers in lignite fired power plants. The apparatus is composed of three components; a furnace for heating the sample, a loading system which allows application of tensile stresses while allowing the rotation of the sample, and a particle blower that delivers abrasive particles to the surface of the sample. The abrasive material used in the test is mixture of oxides, 90% of which is Al2O3 and the average particle size is approximately 300 µm. The unit as designed would allow testing of boiler tubes up to a temperature of 650 C, and particle velocity of up to 50 m/s. The apparatus as tested at room temperatures for four identical samples have yielded very similar erosion values based on measurement of weight loss. At elevated temperature, erosion could be measured by a thickness loss since the oxidation that occurs complicates the erosion measurement. Two economizer material; P235GH and 16Mo3 were tested at 500 C with particle velocity of 10 m/s. The testing has shown that 16Mo3 has better performance than P235GH, the erosion rate differing by 20 percent.