Multi-item two-echelon spare parts inventory control problem with batch ordering in the central warehouse
Merkezi depoda toplu siparişin olduğu çok ürünlü iki seviyeli yedek parça envanter kontrolü
- Tez No: 286161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN TAN, YRD. DOÇ. DR. Z. PELİN BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tezde, merkezi deponun (Q,R) politikası ile, ve yerel depoların ise seviye esaslıenvanter sistemi ile çalıştığı çok ürünlü, iki seviyeli yedek parça envanter dağıtım sistemiincelenmiştir. Amaç depolardaki ortalama toplaşık yanıt zamanı kısıtları altındasistemin bütününe ait maliyetleri enazlayan politika parametrelerinin bulunmasıdır.Uygun politika parametrelerini bulmak için ilk olarak kesin çözüm prosedürü olandal-ve-fiyatlandırma algoritması tasarlanmıştır. Daha sonra, büyük ölçekli gerçeksistemlerin en iyi ya da en iyiye yakın politika parametrelerini bulmak amacıyla dörtadet alternatif sezgisel metot geliştirilmiştir. Lagranj sezgiseli adını verdiğimiz birincisezgisel metot, eşzamanlı yaklasım baz alınarak sütun türetimi ve obur algoritmametotlarının birleşimine dayanmaktadır. Diğer üç sezgisel metot ise, ilk olaraksipariş miktarının bölüt büyüklüğü sezgiseliyle, daha sonra merkezi deponun yenidenısmarlama düzeyinin ve yerel depoların seviye esaslı envanter düzeylerinin Lagranjsezgiselinde kullanılan yöntemlerin kullanılmasıyla belirlendiği ardışık yaklaşımadayanmaktadır. Daha sonra, geliştirdiğimiz yöntemler bileşik Poisson talepvarsayımlı modeli kapsayacak şekilde genişletilmiştir.Lagranj sezgiselinin performansı çok iyi olup, parça sayısı arttıkça sezgiselin performansınındaha da iyileştiği görülmüştür. Ayrıca sezgiseli hesaplamak için gerekenzaman kabul edilebilir ölçülerdedir. Bunlar, sezgisel metodun büyük ölçekli gerçekendüstriyel sistemlerde kullanılabilmesi için umut verici olduğunu göstermektedir.Lagranj sezgiseli kadar olmasa da politika parametrelerinin ardışık belirlenmesi detatmin edici sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we consider a multi-item two-echelon inventory distribution systemin which the central warehouse operates with (Q, R) policy, and each local warehouseimplements base-stock policy. The objective is to find the policy parametersminimizing the relevant system-wide costs subject to an aggregate mean responsetime constraint at each facility.We first propose an exact solution procedure based on a branch-and-price algorithmto find the relevant policy parameters of the system considered. Then, we proposefour alternative heuristics to find the optimal or near-optimal policy parameters oflarge practical-size systems. The first heuristic, which we call the Lagrangian heuristic,is based on the simultaneous approach and relies on the integration of a columngeneration method and a greedy algorithm. The other three heuristics are based onthe sequential approach, in which first the order quantities are determined using abatch size heuristic, then the reorder levels at the central warehouse and the basestocklevels at the local warehouses are determined through the same method used forthe Lagrangian heuristic. We also propose a lower bound for the system-widecost. Later, we extend our study to compound Poisson demand.The performance of the Lagrangian heuristic is found to be extremely well and improveseven further as the number of parts increases. Also the computational requirementof the heuristic is quite tolerable. This makes the heuristic very promising forlarge practical industry-size problems. The performance of the sequential heuristicsis also satisfactory, but not as much as the Lagrangian heuristic.