Effect of resin and fiber on the abrasion, impact and pressure resistance of cylindrical composite structures
Silindirik kompozit yapılarda reçine ve elyafın aşınma, darbe ve basınç dayanımına etkisi
- Tez No: 286217
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı sürekli elyaf sarma metodu ile üretilmiş cam elyaf takviyeli plastik kompozit borulardaki reçine ve elyafın aşınma, darbe ve iç basınç dayanımına olan etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma için reçine tipi, elyaf tipi, elyaf miktarı ve elyaf boyu açısından farklı kombinasyonlara sahip boru numuneleri üretilmiştir. Bütün numuneler ilgili ISO (Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu), DIN (Alman Standardizasyon Enstitüsü) ve BSI (İngiliz Standartları Enstitüsü) standartlarına göre test edilmiştir. Ortoftalik, izoftalik ve vinilester olmak üzere üç çeşit reçine tipi; E-camı ve ECR-camı olmak üzere iki çeşit elyaf tipi ve C-camı olmak üzere bir çeşit GLASSFLAKES kullanılmıştır. Reçine tipinin borunun patlatma basıncında önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Ancak vinilester reçinenin, aşınma ve darbe dayanımında kayda değer pozitif etkisi bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, elyaf tipinin darbe ve iç basınç dayanımında önemli bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir; fakat C-camı GLASSFLAKES kullanımı aşınma dayanımında pozitif etki ile sonuçlanmıştır. Ayrıca, elyaf miktarındaki artışın patlatma basıncında, darbe ve aşınma dayanımında yükselişe neden olduğu görülmüştür. Son olarak, elyaf boyunun aşınma dayanımına önemli bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir, ancak elyaf boyunun kısalması iç basınç ve darbe dayanımının artması ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of resin and fiber on the abrasion, impact and internal pressure resistances of fiber reinforced plastic composite pipes produced by continuous filament winding method. For this study, pipe samples were produced with different combinations of resin type, fiber type, fiber amount and fiber length. All the samples were tested in accordance with the related ISO (International Organization for Standardization), DIN (German Standardization Institution) and BSI (British Standards Institution) standards. Three types of resins were used as ortophthalic, isophthalic and vinylester; two types of fibers were used as E-glass and ECR-glass and one type of GLASSFLAKES was used as C-glass. It was observed that the type of resin did not have any significant effect on burst pressure. However, the vinylester resin had a considerable positive effect on the abrasion and impact resistances. Moreover, it was observed that the type of fiber did not have any significant effect on impact and internal pressure resistances, but the use of C-glass GLASSFLAKES resulted in a positive effect on the abrasion resistance. Additionally, it was found that the increase in the amount of glass fiber resulted in increase of burst pressure, impact and abrasion resistances. Finally, it was observed that the length of glass fiber did not have any significant effect on abrasion resistance, but the decrease in fiber length resulted in a higher internal pressure and impact resistances.