The effect of 5E learning cycle model on tenth grade students' understanding in the particulate nature of matter, epistemological beliefs and views of nature of science
10. sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı, epistemolojik inanışları ve fenin doğası hakkındaki görüşleri üzerine 5E öğrenme modelinin etkisi
  1. Tez No: 286216
  2. Yazar: OKTAY BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmanın amacı, 10. sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı kavramlarını anlamaları ve kimya ve kimya dersine karşı epistemolojik inanışları üzerine 5E öğrenme modelinin, düz anlatım yöntemine kıyasla, anlamlı bir etkisinin olup olmadığını ve öğrencilerin bilimin doğasını anlamaları üzerine 5E öğrenme modelinin ve düz anlatım yönteminin nasıl bir etkisinin olduğunu incelemektir.Ölçüm araçları için, pilot çalışma 2009 yılının nisan ve haziran ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Tez ana çalışması, 2009 yılının Ekim ve Aralık ayları arasında yapılmıştır. Tez uygulamasından önce ve sonra, ön-testler ve son-testler uygulanmış ve yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Ankara'daki bir liseden 113 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır. Dört sınıf rastgele belirlenmiş ve bunlardan ikisi kontrol grubu (CG) diğerleri deney grubu (EG) yapılmıştır. Tez uygulaması beş hafta sürmüştür. 5E öğrenme modeli deney grubunda, düz anlatım yöntemi ise kontrol grubunda kullanılmıştır. MANCOVA sonucuna göre, gruplar arasında maddenin tanecikli yapısı kavramlarını anlamaları ve kimya ve kimya dersine karşı epistemolojik inanışları genel bağımlı değişkenleri üzerinde anlamlı bir farklılık olmuştur. Bu fark, deney grubu lehinedir. Aynı zamanda, cinsiyet ve uygulamanın etkileşimi arasında ve kız ve erkeklerin son-test ortalama puanları arasında maddenin tanecikli yapısı kavramlarını anlamaları ve kimya ve kimya dersine karşı epistemolojik inanışları genel bağımlı değişkenleri üzerinde anlamlı bir farklılık yoktu. Ayrıca, bilimin doğasını anlama açısından deney grubundaki öğrencilerin ortalama puanları kontrol grubuna göre daha yüksekti. Mülakatta, öğrencilerin cevapları testlerdeki cevaplarını destekler nitelikteydi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to probe whether there is a significant effect of 5E learning cycle model as compared to traditional instruction and gender on tenth grade students? understanding in the particulate nature of matter concepts and their epistemological beliefs and to investigate whether there is an impact of 5E learning cycle model and traditional instruction in promoting the understanding of the nature of science.Pilot study was performed for the instruments in the between April and June 2009. Treatment was conducted between October and December 2009. Participants were 113 students from one high school in Ankara. Two experimental groups and two control groups were randomly formed from four classes. Before and after the treatment, pre-tests and post-tests were administered and semi-structured interviews were conducted. Treatment was executed throughout the five weeks. While 5E learning cycle model was used in the experimental group, traditional instruction was used in the control group. According to MANCOVA results, there was a significant mean difference between groups on the collective dependent variables of the particulate nature of matter concepts and epistemological beliefs toward chemistry and chemistry courses. This effect was favor of the experimental groups. Also, there was no significant mean difference between post-test mean scores of girls and boys and for the interaction of treatment with gender on the collective dependent variables of the particulate nature of matter concepts and epistemological beliefs toward chemistry and chemistry courses. Moreover, the mean scores of students in the experimental group on the understanding of the nature of science were higher than those of students in the control group. Responses of the students in the interviews supported their responses in the tests.