Simulation of circulating fluidized bed combustors firing indigenous lignite
Yerli linyit yakan dolaşımlı akışkan yataklı yakıcıların benzetişimi
  1. Tez No: 286232
  2. Yazar: MERT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Önceden geliştirilen, yüksek ısıl değerli kömürü kumda yakan, dikdörtgen paralelyüz şekle sahip bir 0,3 MWt dolaşımlı akışkan yataklı yakıcıdan (DAYY) alınan ve deneysel verilerle geçerliliği ispatlanmış kapsamlı bir model, silindirik koordinatlara adapte edilmiş ve NO oluşum ve indirgenme reaksiyonlarıyla; siklon, iniş borusu ve geri dönüş vanası etrafındaki basınç düşmesini kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Model öngörülerinin doğruluğu, modelin, düşük kalorifik değere ve yüksek uçucu madde/sabit karbon oranına sahip yerli linyit yakan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki (ODTÜ) 150 kWt DAYY'a uygulanmasıyla ve ölçümlerle öngörülerin kıyaslanmasıyla test edilmiştir. Sıcaklık ve basınç profilleriyle gaz emisyonlarının öngörülen ve ölçülen değerleri arasında olumlu karşılaştırmalar elde edilmiştir. Sonuçlar, basınç öngörülerinin doğruluğunun, tanecik seyreltik bölgedeki katı parçacık miktarının yukarı yönlü azalmasının belirlenmesi için kullanılan korelasyona, NO emisyonu öngörülerinin doğruluğunun ise kömürdeki azotun kok azotuna ve uçucu azota bölünme oranına ve tanecik seyreltik bölgedeki oksijen içeriğine güçlü bir şekilde bağlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
A comprehensive model, previously developed for a rectangular parallelepiped shaped 0.3 MWt circulating fluidized bed combustor (CFBC) fired with high calorific value coal burning in sand and validated against experimental data is adapted to cylindrical configuration and is extended to incorporate NOx formation and reduction reactions and pressure drops around cyclone, downcomer and loop seal. Its predictive accuracy is tested by applying it to the simulation of Middle East Technical University (METU) 150 kWt CFBC burning low calorific value indigenous lignite with high Volatile Matter/Fixed Carbon (VM/FC) ratio in its own ash and comparing its predictions with measurements. Favorable comparisons are obtained between the predicted and measured temperatures, pressure profiles and emissions of gaseous species. Results reveal that predictive accuracy in pressure profile strongly depends on the correlation utilized for entrainment in dilute zone and that accuracy in NO emission requires data on partitioning of coal nitrogen into char-N and volatile-N and is affected significantly by dilute zone oxygen content.