Modeling 3D objects with free-form surfaces using 2D sketches
2 boyutlu eskizlerden 3 boyutlu düzensiz yüzeyli nesneler modelleme
- Tez No: 286321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İki boyutlu eskizlerin kullanımının, pek cok sanatçının kendisini doğal hissetmesinisağladıgını düşünürsek, üç boyutlu modellemelerde eskiz kullanımınınneden bu kadar rağbet gören bir araştırma alanı olduğunu anlayabiliriz. Üçboyutlu nesne yaratabilmek için; kullanımı kolay, aynı zamanda yetkin biraraca olanak sağlaması amacıyla pek çok teknik sunulmuştur. Bu tez de, bualanda daha önce yapılmış olan araştırmaların ışığında, detaylı üç boyutlu nesnetasarımına olanak sağlayacak bir sistem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tezdekullanılan sistemin amacı, kullanıcıların bazı çizgilerle pürüzsüz basit nesneleryaratabilmesini ve gölgelendirme bilgisi taşıyan eskizler aracılığıyla, yaratılan nesneninyüzeyini pürüzlü hale dönüştürebilmesini sağlamaktır. Böylelikle, sadecebasit bir silüet çizimiyle kullanıcılara, üç boyutlu pürüzsüz basit bir nesneyaratma olanağı yaratılmıştır. Sistemin işleyişi şu şekilde özetlenebilir: Sistem,çizgi girdisini alır ve basit üç boyutlu bir nesne yaratır. Ardından, kullanıcınındaha önceden çizmiş olduğu iki boyutlu silüetin istediği kısımlarınıgölgelendirmesine olanak sağlanır. Burada, yükseklik haritasının oluşumundakullanılan gölgelendirme bilgisini ve gölgelendirmenin şeklini alır ve daha öncedenoluşturulmuş örgü üzerinde pürüzlü bir yüzey oluşturmak için pürüzsüz nesneninyüzeyine gölgelendirme haritasını uygular. Tezde kullanlan sistem sayesinde, kolaycaüç boyutlu örgüler yaratılabilir ve üzerinde değişikler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Using sketches for 3D modelling is a popular research area, which is expected sinceusing 2D sketches feels natural to most of the artists. Many techniques have beenproposed to enable an intuitive and competent tool for 3D object creation. Inthe light of the previous research in this area, we designed a system that enablescreation of 3D free-form objects with details. Our system aims to enable usersto easily create simple free-form objects using strokes and perturb their surfacesusing sketches that provide contours of details and shading information. Weprovide the user with the ability to create a 3D simple object just by drawingits silhouette. We take this stroke input and create a simple 3D object. Thenwe allow the user to shade the parts of the 2D silhouette drawn before. Wetake the shading information and use shape from shading techniques to create aheight map and apply the height map on the surface of the object to construct aperturbed surface for the previously created mesh. With our system, it is possibleto create and modify 3D meshes easily and intuitively.