Voice conversion for reconstruction of dysphonic speech
Disfonik konuşmanın geriçatımı için konuşmacı dönüştürme
  1. Tez No: 286347
  2. Yazar: GÖNENÇ SEÇİL TARAKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVENT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tıbbi bir terim olan ?disfoni", ses organlarındaki işslevsel bozuklukların yol açtığı ve ses tellerinin yetersiz salınım hareketi ile sonuçlanan ses bozulmaları için kullanılır. Disfonik konuşma tipik olarak boğuk, düzensiz ve solukludur; fonasyon çok zayıftır veya ağır örneklerde (örneğin, total larenjektomi sonrası) hiçbir fonasyon olmayabilir. Konuşma terapisi tekniklerinin yanısıra, cerrahi ve ameliyat sonrası rehabilitasyon yöntemlerinin tıp alanında uygulanmasına rağmen, genellikle disfonik konuşma için tam bir yeniden inşa bu unsurların hiçbiri ile mümkün değildir.Bu çalışmada, bu özel sorun ele alınmakta ve disfonik konuşmadaki ses kaynağı ve ses yolu anomalilerinin sayısal olarak onarımı amaçlamaktadır. Burada önerilen system Kaynak- Süzgeç Konuşma Modeli üzerine inşa edilmiştir ve problemi iki yönlü ele almaktadır: (i) Ses kaynağının onarımı, eksik olan gırtlak uyarımının yerine konulmasını ve doğrusal tahmin denklemi uyarınca ses yolu süzgecinin bununla beslenmesini içerir. (ii) Ses yolu onarım algoritması ise Konuşmacı Dönüştürme ilkelerini kullanmakta ve disfonik konuşma değiştirgelerinin normal konuşmaya ait olanlarla değiştirilmesine odaklanmaktadır. Başarım değerlendirmeleri, geliştirilen geri çatma sisteminin normal konuşmanın bazı özelliklerinin başarıyla taklit edilebildiğini göstermekle beraber doğallık açısından algısal olarak henüz kayda değer gelişmeler elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The medical term ?dysphonia" is used for voice disorders caused by functional impairment of voice organs which results in inadequate oscillatory movement of the vocal folds. Dysphonic speech is typically hoarse, rough and breathy with very weak phonation or with no phonation in severe examples (for instance, after total laryngectomy). Although there are speech therapy techniques as well as surgical and post-surgical rehabilitation methods practiced in medicine, a complete restoration of dysphonic speech is usually not possible with none of these elements.This study addresses this specific problem and aims to computationally repair the voice source and vocal tract anomalies of dysphonic speech. The system proposed hereby builds upon the Source-Filter Speech Model and approaches the task twofoldedly: (i) Voice source repair involves substituting the missing glottal excitation and feeding it to the vocal tract filter according to the linear prediction equation. (ii) Vocal tract repair algorithm makes use of Voice Conversion principles and focuses on replacing the dysphonic speech parameters with those of normal speech. The performance evaluations have shown the developed reconstruction system to succeed in imitating some characteristics of normal speech, yet remarkable improvements cannot be achieved perceptually in terms of naturalness.