Optimal assignment as a location based service in outsourced databases
Dış kaynaklı veri tabanlarında konum tabanlı servis olarak optimum atama
- Tez No: 286362
- Danışmanlar: PROF. DR. TAFLAN İ. GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Konum belirleme yeteneklerine sahip mobil cihazların artmasıyla konum tabanlıservisler büyük fırsatlar vaat etmektedir. Bunun yanısıra, servis sağlayıcılar sunucuların bakım ve yönetimleri ile uğraşmak yerine sağladıkları servislere odaklanabilmeyiistemektedir. Servis sağlayıcıların bir diğer gereksinimi de bilişim altyapılarını pazarihtiyaçlarına göre ayarlayabilmektir. Bu nedenlerden dolayı dış kaynaklı mekansal veritabanlarına olan ilgi artmaktadır. Mekansal dış kaynaklı veri tabanlarında kişisel bilgilerikorumaya yönelik çeşitli sorgular için geliştirilmiş yöntemler literatürde mevcuttur.Bu sorgulara örnek olarak, en yakın komşuyu bulma veya en yakın K tane komşuyubulma verilebilir. Bu tez çalışmasında ise kapasite ve kapsama kısıtları olan bir atamasorgusu dış kaynaklı veri tabanları için uyarlanmıştır. Diğer atama sorgularından farklıolarak, konum tabanlı servisler için daha gerçekçi olması nedeniyle, seyrek diyagramlıatama sorgularına yoğunlaşılmıştır. Yaklaşık sonuçlar için hem gizlilik hem de performansgereksinimlerini karşılayan yeni bir mekansal transformasyon stratejisi (kare spiralkodlama) tanıtılmıştır. Sonucun isabetliliği ile konum gizliliği ve hesaplama maliyetiarasında bir denge mevcuttur. Örneğin, konum gizliliği artarsa, hesaplama maliyetive sorgu sonuçların doğruluk oranı azalmaktadır. Kesin sonuçlar için kullanılabilecekyeni bir yöntem daha önerilmiştir. Bu yöntem ile şifrelenmiş mekansal veriler arasında,şifre çözme işlemi yapmaya gerek kalmadan uzaklık hesaplanabilmektedir. Deneylerdeher iki metot karşılaştırılmış, performans ve maliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the growth of mobile devices that have positioning capabilities, locationbased services promises great opportunities. Moreover to this, service providers wouldlike to focus on their services instead of managing servers and they require exibility toexpand or shrink their infrastructure according to the market. These are the two strongdrives for outsourced spatial databases. In the literature, several different queries suchas nearest neighbor, K-nearest neighbor, proximity and privacy preserving techniqueshave been studied in outsourced spatial databases. In this thesis, the capacity and coverageconstrained assignment query is adapted to the outsourced databases. Unlike theother assignment queries in fully connected graphs, we focused on sparse graphs whichis more realistic for location based services. A novel spatial transformation strategy(square spiral encoding) is introduced to achieve privacy and performance requirementswith approximate results. Approximate solution provides a trade off between resultaccuracy, location privacy and computation cost . For exact results, we also introducea new method to calculate distance over encrypted spatial data. In the experiments, wecompared the both methods and investigate their performance and costs.