An information theoretical approach to functional connectivity in brain
Beyindeki işlevsel bağlılığa bilgi teorisi yaklaşımı
- Tez No: 286361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA AKIN, YRD. DOÇ. DR. HALUK BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Zihinsel hastalıklar, davranışsal belirtiler ile anlaşılmakta ve genellikle beyindekiişlevsel bozuklukların sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), sık görülen bir davranışsal hastalık olupdalgınlık, ataklık, aşırı hareketlilik gibi belirtiler ile kendini göstermekte ve hastanınyaşam kalitesini düş ürmektedir. ADHD'nin temel belirtileri çok iyi tanımlanmış olmasınara ğmenbu hastalı ğın nörobiyolojik sebepleri henüz tam olarak belirlenememiştir.Diğer yandan, oldukça yeni ve noninvazif bir görüntüleme teknolojisi olan işlevselyakın kızıl ötesi spektroskopi (İYKS) yönteminin günümüzde kullanılmaya başlaması,DEHB'nin beyindeki etkilerinin çok kolay bir şekilde ortaya çıkarılmasını sağlamıştır.Buçalışmadaki amacımız, bilgi teorisinden faydalanarak, ?IYKS teknolojisi ile yetişkinDEHB hastalarını teşhis edebilecek bir yöntem geliştirmektir. Bu kapsamda 10DEHB hastası ve 12 sağlıklı birey üzerinde deney yapılmıştır. Deney grubundakiher denek, ilaç almadan önce ve ilaç aldıktan sonra olmak üzere ikişer deneyetabi tutulmuştur. Diğer yandan kontrol grubundaki denekler birer deneyetabi tutulmuştur. Elde edilen veri gruplarına sırasıyla ADHD-OFF, ADHD-ON veCONT olarak isimlendirilmiştir. Deneylerde deneklere Stroop testi uygulanmıştır.MPH isimli ilacın DEHB hastaları üzerinde etkisini incelemek üzere üç veri grubuarasında tek yönlü ANOVA analizi yapılmıştır. Hassasiyet değeri olarak F=0.05belirlenmiştir. Analiz sonucunda elde edilen değerler (F=6.86; p=0.0036) üç verigrubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu ortaya koymuştur.Sonuç olarak, ilaç tedavisinin, hasta bireylerin beyin sinyallerini, sağlıklı bireylerinkinebenzer şekilde normalleştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mental disorders are usually associated with functional abnormalities of brainthat are revealed by behavioral symptoms. Attention-deficit hyperactivity disorder(ADHD), in particular, is well known to be a common behavioral disorder withcharacteristic symptoms of inattentiveness, impulsivity and hyperactivity whichimpairs the life quality of the individuals. Although the characteristics of ADHDis well defined, the neurobiological reasons of this disorder is not fully discoveredyet. The introduction of functional near infrared spectrocopy (fNIRS), which isa novel non-invasive optical imaging technology, provided an easy way to revealhemodynamics of ADHD in brain. In this study, our aim was to find an informationtheoretical method to diagnose adults with ADHD via fNIRS. We assigned 10ADHD subjects to experimental group and 12 control subjects to the control group.Each subject in experimental group is involved in two experimental runs whichare executed when they are with and without medication denoted by ADHD-ON,ADHD-OFF, respectively. On the other hand, a single experimental run, which isdenoted by CONT, is performed for the control group. The subjects performed theStroop test in experiments. One-way ANOVA analysis was conducted among threegroups of data, namely ADHD-OFF, ADHD-ON and CONTROL, to compare theeffect of MPH. Given the significance level of F=0.05, the result F =6.86; p=0.0036indicates that the values of three groups differ significantly from each other. As aresult, it is observed that medication normalizes the brain signals of the individualsin ADHD group towards healthy controls.