The design aspects of an optically powered CMOS receiver front-end for electrically isolated applications
Elektriksel yalıtılmış uygulamalar için optik olarak güçlendirilen bir CMOS alıcı ön-ucunun tasarım yönleri
  1. Tez No: 286373
  2. Yazar: OZAN AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Telsiz iletişim sisteminde yer alan alıcı devresi, sistemin tüm performansını belirleyen anahtar bir bileşendir. Alıcı devresinin gücü genellikle bir pilden veya bakır kablolar üzerinden sağlanır. Ancak, algılayıcılar, dönüştürücüler ve diğer iletişim aygıtlarını yüksek radyo frekans (RF), elektromanyetik girişim (EMI) veya manyetik alanlara maruz bırakan telsiz iletişim, hava-uzay, savunma ve sağlık gibi birkaç uygulama alanı bulunmaktadır. Bu tür sistemlerin gücünü elektriksel yöntemler yerine optik olarak iletmek daha uygundur. Bu tez, elektriksel yalıtılmış uygulamalar için optik olarak güçlendirilen bir alıcı ön-ucunun tasarımı ve gerçekleştirilmesini sunmaktadır. Sunulan çalışma, öncelikle minyatür bir optik güç sağlama ünitesinin gerçekleştirilmesini ele almaktadır. Tamamlayıcı Metal Oksit Yarıiletken (CMOS) fotodiyotlar ile aktif devrenin aynı taban üzerinde monolitik bütünleştirilmesi detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Tümleşik bir fotodiyota bağlanmış bir doğru akım/doğru akım (DC/DC) çeviricisini içeren yeni bir mimari sunulmuş ve düşük maliyetli bir 0.18 µm CMOS sürecinde tasarlanmıştır. Sunulan mimaride kullanılan DC/DC çevirici maksimum %56 verimliliğe sahip olup, 0.5 V ve 0.6 V fotodiyot voltajlarini sırasıyla 1.2 V ve 1.5 V'a yükseltebilmektedir. Tezin ikinci bölümünde, düşük gürültülü yükselteç (LNA), gerilim kazançlı yükselteç, karıştırıcı ve alçak geçiren süzgeçten oluşan düşük güç tüketimli bir tümleşik alıcı ön ucunun tasarımı verilmiştir. Tasarlanan farksal LNA devresi, 1.2 V besleme geriliminden 1.4 mA akım tüketmekte olup S21 parametresinin değeri 30 dB olarak ölçülmüştür. LNA devresinin gürültü sayısı 50 ? giriş empedansı için 7.3 dB olarak ölçülmüştür. LNA devresinin tezde verilen örnek bir solenoid bobinle birlikte kullanılması durumunda gürültü sayısının 0.35 dB olacağı öngörülmüştür. Son olarak, alıcı ön ucu optik olarak güçlendirilmiş ve ışık yayan diyot (LED) sürücü devresi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The receiver circuitry in a wireless communication system is a key component in determining the overall system performance. The power of the receiver circuitry is usually provided from a battery or through copper wires. However, there are a number of application areas including wireless communication, aerospace, defense, and medical, which subject sensors, transducers, and other communication devices to high radio frequency (RF), electromagnetic interference (EMI), or magnetic fields. It is more appropriate to provide power of these systems via optical rather than electrical means. This thesis presents the design and implementation of an optically powered receiver front-end for electrically-isolated micro-scale applications. The presented work first deals with the realization of a miniaturized optical power supply unit. The monolithic integration of complementary metal oxide semiconductor (CMOS) photodiodes together with the active circuitry on the same substrate has been considered in detail. A novel architecture consisting of an integrated photodiode connected to a direct current to direct current (DC/DC) converter has been presented and designed in a low-cost 0.18 µm CMOS process. The DC/DC converter utilized in the presented architecture has a maximum efficiency of 56% and is able to increase the photodiode voltage of 0.5 V and 0.6 V to 1.2 V and 1.5 V, respectively. In the second part of this thesis, the design of a low-power integrated receiver front-end that consists of a low noise amplifier (LNA), voltage gain amplifier, a mixer and a low-pass filter has been presented. A different design technique so-called noise matching has been introduced for the design of the LNA. The differential LNA consumes 1.4 mA from a 1.2V supply voltage and has a measured S21 of 30 dB. The noise figure of the LNA has been measured as 7.3 dB with respect to 50 ?. This translates into a projected noise figure of 0.35 dB when the LNA is used with an example solenoid coil given in this thesis. Finally, the receiver front-end has been powered optically and tested with a light-emitting diode (LED) driver circuitry.