Konya Kubad Abad çinilerinin arkeometrik karakterizasyonu ve benzer çinilerin araştırılması
Archaeometric characterization of Konya Kubad Abad tiles and investigation of same tiles
  1. Tez No: 286374
  2. Yazar: ŞERİFE YALÇIN YASTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeometri, Seramik Mühendisliği, Archaeometry, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Kubad Abad Sarayından alınan çinilerin pişirim sıcaklığı, hammaddeleri, pişirim atmosferi gibi üretim teknolojisi araştırılmıştır. Çalışmada çini parçalarının kimyasal analiz, mineralojik ve faz analiz, ısıl analizler ve mikroyapı analizleri yapılmıştır. Kimyasal analizde XRF X- ışınları Floresans yöntemi kullanılırken, mineralojik analizde XRD X-ışınları toz difraktometresi yöntemi, ince kesit yöntemi ve FTIR yöntemi kullanılmıştır. Mikroyapı incelemelerinde taramalı elektron mikroskobu SEM ile görüntüler elde edilirken beraberinde kullanılan EDX'le de mikroyapıda belirlenen alanların elementel kimyasal anlizleri yapılmıştır. EDX ile kimyasal analiz aynı zamanda arkeolojik numunelerde diğer kimyasal analiz metodlarına göre daha az malzeme kullanılması nedeniyle sırların kimyasal analizinde de kullanılmıştır.Çalışmanın ikinci aşamasında elde edilen bulgulardan benzer çini ürünlerin üretilmesi çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalarda günümüzde kullanılan hammaddeler kullanılarak önce reçeteler oluşturulmuş, şekillendirilmiş, pişirilmiş ve analizler yapıldıktan sonra çıkan sonuçlar Kubad Abad çinileriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a frame of an archaeometric work, technological parameters for production (such as raw materials used in body and glaze layers, firing temperatures and atmosphere, microstructural features, and etc. ) of 23 Kubad tile shared. Therefore chemical analysis by X-Ray Flouresans (XRF), mineralogical and phase analysis by Xray diffraction (XRD), and Fourier tansform infrared spectroscopy (FTIR), thermal analysis by thermal gravimetry- differantiel thermal (TG-DTA) analysis which are main characterisation processes were performed. In microstructure analysis, scanning electron microscopy (SEM) in combination with energy dispersive spectrometry (EDX) were performed.In second processes of this study, characterisated tile body and tile glazes were reproductioned. First of all recipies were configured. Then, according to the recipies tiles were productioned. Finally, this new tiles were compared with original tiles and glazes.