Seeing beyond structures: The power of aesthetics in housing architecture
Yapıların ötesini görmek: Konut mimarisi ve estetiğin gücü
- Tez No: 939246
- Danışmanlar: PROF. DR. NILAY UNSAL GULMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kentsel konut ortamlarının performansını değerlendirirken, temizlik, organizasyon, kalite, mevcut tutumlar (karamsar veya iyimser) ve daha birçok değişken başarı veya başarısızlığa katkıda bulunan unsurlar olarak öne çıkar. Bu önemli unsurlar arasında daha az tanınan ancak aynı derecede önemli bir faktör estetiktir. Estetik, kentsel konut projelerinin başarısını ya da başarısızlığını ayıran gizli bir çizgi olarak kabul edilmektedir. Tez, estetiğin sadece dekoratif ve süsleme unsuru değil, aynı zamanda insanların mekan deneyimi ve refahı üzerinde temel ve önemli etkilerinin olduğunu öne sürmektedir. Çalışma, konut projelerinin optimal bir şekilde işlediği durumlarda bile, estetik niteliklerin düşüşünün, sakinlerin yaşanabilirlik ve memnuniyet duygularında belirgin bir bozulmaya yol açabileceğini savunmaktadır. Farklı tarihi dönemler boyunca, antik zamanlardan günümüze estetik, en çok tartışılan felsefi konulardan biri olmuştur. Filozoflar, estetiğin temellerini kurmaya çalışmış ve öznellik ile nesnellik arasındaki tartışmanın yanı sıra estetiğin insan doğasıyla entegrasyonu için çözümler sunmuşlardır. Estetiği merkeze alan yaklaşımların güçlü bir temele sahip olabilmesi için, görsel kalite, işlevsellik ve insan deneyimini derinlemesine anlama konusunda tasarım ilkelerinin ve felsefi bakış açılarının kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu yaklaşım, özellikle modern konut mimarisinin karmaşık sorunları ele alındığında, anlamlı ve önemli tasarım çözümleri geliştirmek için gereklidir. Bu çalışma, felsefi ilkeleri pratik, gerçek dünya uygulamalarına dönüştürmek için fenomenoloji, transhümanizm ve bağlamsalcılığın unsurlarını içeren bir çerçeve önermektedir. Bu iddiaları desteklemek için, çalışma, ilgili konulardan teorik çerçeveleri, tasarım teorilerini ve akademik tartışmaları birleştirir. Bu çalışma, tasarlanmış konut mekanlarında estetik ile insan deneyimleri arasındaki karmaşık etkileşimi, nitel bir yöntem olarak anlatı (öyküleyici) görüşmeleri tekniğini kullanarak araştırmaktadır. Bulgular, tasarımcılar, şehir plancıları ve politika yapıcıların, konut alanlarının genel yaşanabilirlik ve işlevselliğini geliştirirken estetiğin önemini göz önünde bulundurmaları gerektiğini, ve tasarım algısı ile halkın algısı arasında kopukluğa düşmekten kaçınılması gerektiğini vurgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
In evaluating the performance of an urban housing environment, various factors are often highlighted as a contributor to its success or failure, considering variables like cleanliness, organization, quality, prevailing attitudes (pessimistic or optimistic) and many others. Among these key aspects, a less recognized yet equally significant factor is aesthetics. This element is considered the hidden line that separates success or failure of urban housing projects. The thesis states that aesthetics, far from being just decorative and ornamental, have fundamental and significant effects on the well-being and experiences of those who inhabit space. The study argues that even in cases where the housing projects function optimally, a decline in aesthetics qualities can lead to a noticeable deterioration in residents' sense of livability and satisfaction. Throughout different historical periods, starting from ancient times, aesthetics has been one of the most debated philosophies. Philosophers have attempted to establish a foundation for it and provide solutions for the debate of subjectivity versus objectivity, as well as its integration with human nature. A strong foundation for aesthetics requires a comprehensive examination of design principles and philosophical perspectives that prioritize visual quality, functionality and a deep understanding of human experience. This approach is essential to developing significant and meaningful design solutions, particularly when addressing the complex challenges of modern housing architecture. This study proposes a framework that incorporates elements of phenomenology, transhumanism, and contextualism to translate philosophical principles into practical, real-world applications. To support these claims, the study combines theoretical frameworks from related topics, design theories, and academic discussions. This study investigates the complex interplay between visual aesthetics and human experiences within residential environments using narrative interviews as a qualitative method. They underscore the importance of aesthetics for designers, urban planners and politicians in enhancing the livability and functionality of urban housing environments, hence preventing a divergence between design perception and public reception.