Safra taşlarının yapılarının EOXRF tekniği ile elemental analizi
- Tez No: 28638
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ T. OKUMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
-II- ÖZET Bu çalışmada, EDXRF (Ener ji -Dağılımlı X-ışmı Floresan- sı) metodu, Samsun ve komşu illerdeki başlıca Türk hastalar dan alınan safra taşlarının analizinde kullanıldı. Bu çalış mada, 13 hastadan alman 33 safra taşı analiz edildi. Ca, Cu, Ti, Zn, Mo, Cl, S, K, P, Fe, Sc, I, Mn, Zr, Ba, Y, Na ve Co elementlerinin bulunduğu kalitatif olarak gözlendi ve Ca, Cu, Ti ve Zn'nun konsantrasyonları ölçüldü. Sonuçlar, Ca için yüzde 0.6' dan 27.0' a değişir ve Cu, Zn ve Ti değerleri yüzde l'den azdır.
Özet (Çeviri)
-I- ABSTRACT In this study, The EDXRF (Energy-Dispersive X-ray Fluorescence) technique was applied to the analysis of gall stones from Turkish patients mainly from Samsun and neigbouring cities. In the study, 33 gall stones from 13 patients were analyzed. Presence of Ca, Cu, Ti, Zn, Mo, Cl, S, K, P, Fe, Sc, I, Mn, Zr, Ba, Y, Na and Co elements were observed qualitatively and concentrations of Ca, Cu, Ti and Zn were measured. The results varies from 0.6 to 27.0 percent for Ca and Cu, Zn and Ti values are found to be less than 1 percent.