Güneysınır ilçesi (Konya) tahıl alanlarında Avrupa sünesi (Eurygaster maura L.) (Het.:Scutelleridae) yumurta parazitoitleri, alternatif konukçu olarak Pentatomidae (Heteroptera) türleri ve konukçu bitkileri
The Pentatomidae (Heteroptera) species, as alternative host species of egg parasitoids of the european sunn pest (Eurygaster maura L.) (Het.:Scutelleridae), and their host plants in Güneysinir district of Konya province, turkey
- Tez No: 286404
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR ALAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma 2010 yılında Konya'nın Güneysınır ilçesi hububat ekosisteminde Avrupa sünesi Eurygaster maura L. (Het.: Scutelleridae)'nın yumurta parazitoitleri, alternatif konukçu olarak pentatomidler ve üzerlerinde bulundukları bitki türlerini belirlemek için İlçeyi temsilen Aydoğmuş Kasabası, Güneybağ Mahallesi ve Karasınır Mahallesinde yapılmıştır. Hububat alanlarında E. maura ile birlikte Pentatomidae familyasından 6 tür: Aelia acuminata L., Eurydema ornatum L., Eurydema ventrale Kolenati, Eurydema oleracea L., Raphigaster nebulosa Poda ve Carpocoris mediterraneus Tamanini tespit edilmiştir. Bu türlerden E. ornatum en yaygın ve bol bulunan türdür. Yumurta paketlerinden elde edilen parazitoitler ve bulunuş oranları ise sırasıyla; Hymenoptera takımı Scelionidae familyasından Trissolcus grandis Thomson (% 57.63), Trissolcus semistriatus Nees (% 19.50), Trissolcus simoni Mayr (% 6.78) ve Trissolcus vassilievi Mayr (% 4.23) türleri ile Encyrtidae familyasından Ooencyrtus telenomicida Vassiliev (% 11.86) türü bulunmuştur. Bu türlerde erkek ve dişi oranları; T. grandis'de % 90.44 dişi, % 9.56 erkek, T. semistriatus'da % 63.05 dişi, % 36.95 erkek, T. simoni'de % 81.25 dişi, % 18.75 erkek ve T. vassilievi % 100 erkek olarak bulunmuştur. Ayrıca aynı yumurta paketinden çıkış yapan farklı iki tür olarak da; T. semistriatus + T. simoni ile T. grandis + O. telenomicida tespit edilmiştir.Pentatomid türleri, Cruciferae familyasından bülbül otu (Sisymbrium sp.), süpürge otu (Descurainia sophia L.), yabani hardal (Sinapis alba L.), kuşekmeği (Thlaspi sp.), Compositae familyasından hindiba (Crepis sp.), Caryophyllaceae familyasından çöven otu (Gypsophila sp.), Capparaceae familyasından kapari (Capparis spinosa L.) ve Leguminosae familyasından taç otu (Coronilla varia L.) türlerinde bulunmuştur. Bu türler içerisinde pentatomidlerin en fazla yabani hardal bitkisini tercih ettikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to observe the egg parasitoids of european sunn pest (Eurygaster maura L.) (Het.: Scutelleridae) and pentatomids as alternative hosts of them in cereal areas and their surroundings in Aydogmus Town and Guneybag and Karasınır villages from Guneysınır District of Konya province of Turkey in 2010. Six species from pentatomidae, Aelia acuminata L., Eurydema ornatum L., Eurydema ventrale Kolenati, Eurydema oleracea L., Raphigaster nebulosa Poda and Carpocoris mediterraneus Tamanini were found. E. ornatum was the most widespread and common. Besides the parasitoid species, exited from the egg packets, plus occurence rates were Trissolcus grandis Thomson (57.63 %), Trissolcus semistriatus Nees (19.50 %), Trissolcus simoni Mayr (6.78 %) and Trissolcus vassilievi Mayr (4.23 %) from Scelionidae (Hymenoptera) and Ooencyrtus telenomicida Vassiliev (11.86 %) from Encyrtidae. The female and male ratios of the parasitoid species were as follows: 90.44 % female and 9.56 % male in T. grandis, 63.05 % female and 36.95 % male in T. semistriatus, 81.25 % female and 18.75 % male in T. simoni and 100 % male in T. vassilievi. Furthermore, two parasitoid species which were exited from the same egg packet was observed. These are T. semistriatus + T. simoni and T. grandis + O. telenomicida.Host plants of the pentatomids were on caper berry (Capparis spinosa L., Capparaceae), mustard (Sisymbrium sp., Cruciferae), flixweed (Descurainia sophia L., Cruciferae), white mustard (Sinapis alba L., Cruciferae), pennycres (Thlaspi sp., Cruciferae), hawksbeard (Crepis sp., Compositae), baby's breath (Gypsophila sp., Caryophyllaceae) and crown vetch (Coronilla varia L., Leguminosae). Sinapis alba L. was dominantly preferred as host among the others.