Sürekli bağlantı yöntemi ile güçlendirilmiş boşluklu deprem perdelerin analizi
Analysis of stiffened coupled shear walls with continuous connection method
  1. Tez No: 286403
  2. Yazar: MEHMET KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma konusu olan güçlendirici boşluklu perdeler, yüksek binalarda depremlerden ve rüzgar etkisinden meydana gelen yatay deplasman değerlerinin azaltılması için tercih edilirler. Bu tezde bağlantı kirişlerinin ve perdelerin özelliklerinin bölgeden bölgeye değişebilen boşluklu perdelerin statik analizi yapılmıştır. Bu tür yapıları etkili ve ekonomik tasarlamak esastır. Çalışmada amaç tek sıra boşluklu perdelerin güçlendirilmiş kiriş konumunun en uygun yerinin belirlenmesidir. Çözülen örneklerde, güçlendirilmiş kirişin konumunun perde yanal deplasmanını ve perde taban moment değerini önemli ölçüde azaltabildiği anlaşılmıştır. Kesiti ve genişliği değişen güçlendirilmiş boşluklu deprem perdelerinin sürekli bağlantı yöntemi(SBY) ve eşdeğer çerçeve yöntemi ile analizi yapılmıştır. Sürekli bağlantı yönteminin kabulleri ve sınır şartlarının belirlenmesi tezde incelenmiştir. Benzer şekilde eşdeğer çerçeve yöntemi irdelenmiş ve örnekler SAP2000 paket programı ile çözülmüştür. Sonuçlar grafikler ve çizelgeler halinde sunulmuş, iki yöntem arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. İki yöntemin sonuçlarının çok yaklaşık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stiffened coupled shear walls are preferred for decreasing the value of horizontal displacement occurred at high buildings due to impulse of earthquake and wind. In this study, the analysis of the stiffened coupled shear walls at which the properties of connecting beams and shear walls vary from region to region is conducted. The aim of this study is determination of the most appropriate location of stiffened coupled shear walls. The examples show that location of the stiffened beams can decrease the horizontal displacement of shear walls and the values of base moment significantly. Stiffened coupled earthquake shear walls is analyzed by using continuous connecting method and equivalent frame method with changing the cross section and width. The assumptions acknowledged at the beginning the continuous connecting method and determination of the boundary conditions were analyzed in this study. Similarly, the equivalent frame method was examined and the examples were analyzed by using SAP2000 software. The solutions were represented with the tables and figures. The results of these two methods were compared with each other and the outputs of these methods were determined as approximately similar.