Synthesis of end-functionalized alkyl ?-(hydroxymethyl) acrylate ester ether dimer derived polymers via atom transfer radical polymerization
Fonksiyonel uç gruplu alkil ?-(hidroksimetil) akrilat (RHMA) eter dimer türevı polimerlerın atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) yöntemi ile sentezı
  1. Tez No: 286407
  2. Yazar: KANYKEI RYSKULOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalısmada atom transfer radikal polimerleşme, ATRP, yöntemiyle elde edilen alkil ?-(hidroksimetil) akrilat (RHMA) eter dimer halkalı polimerlerinin uç gruplarının modifikasyonu, hidroksilleme, amaçlanmıştır. Dimerler ilgili akrilatlarından uzatılmış Baylis-Hilman reaksiyonu ile sentezlenmiştir. RHMA eter dimerlerinden elde edilmiş siklopolimerler akrilat komonomerleri ile blok kopolimerleştirilmiş, daha sonra alil alkol eklenmiştir, bu iki işlem de hidroksil içeren uç grup elde etmek için atom transfer radikal polişmerleşme (ATRP) ile yapılmıştır. Bu reaksiyon dizisi istenilen hidroksil uç grup içeren siklopolimerler elde etmekte başarılı olmamıştır. Polimerin hidroksil içeriği 31P-NMR ile analiz edilmiştir. Yukarıdaki hidroksilleme metodu siklopolimerlerde başarısız olunca, yöntemin yürürlülüğünü denetlemek için, alil alkol doğrudan t-butil akrilat ve isobornil akrilat dimerlerin lineer analoglarına eklenmiştir. t-Butil akrilat durumunda son grup modifikasyonu etkili görülmüştür, fakat son grupların daha detaylı kantitatif hesaplamaları için daha fazla araştırma gerekmektedir. Metodun daha büyük isobornil akrilat monomeri ile başarısız olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, end group modification, hydroxylation, of the cyclic polymers obtained by the atom transfer radical polymerization of the alkyl- ?-(hydroxymethyl) acrylate ester dimers (RHMA) were targeted. The dimers were synthesized from the corresponding acrylates using the Extented Baylis-Hilman reaction. The RHMA derived cyclopolymers were then block copolymerized with acrylate comonomers and then allyl alcohol was added, both under atom transfer radical polymerization (ATRP) conditions, to obtain hydroxyl containing end-groups. This sequence of reactions was not successful in obtaining the desired hydroxyl containing cyclopolymers. The hydroxyl content of the polymers was analyzed by 31P-NMR. Since the above hydroxylation method failed with the cyclic polymers, to check the validity of the approach, the addition of allyl alcohol was carried out directly on the linear analogues of the dimers, t-butyl- and isobornyl acrylate. In the case of t-butyl acrylate end group modification seemed to be efficient, however the exact quantification of the end group needs further studies. The method seems to fail with the more bulky isobornyl acrylate.