Catalyst screening and testing for steam reforming of methane to synthesis gas
Buhar reformlaması ile metandan sentetik gaz üretimi için katalizör hazırlanması ve denenmesi
- Tez No: 286424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KERİM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, metan buhar reformlanmasında farklı metallerin ve destek malzemelerinin, metan dönüşümü ve CO seçimliliği üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Deney planı, tanecikli yapıya sahip, (ağırlıkça) %15 Ni/?-Al2O3, %1 Pd/?-Al2O3, %2 Pt/?-Al2O3, %2 Rh/?-Al2O3, %2 Ru/?-Al2O3, %15 Ni/TiO2, %1 Pd/TiO2, %2 Pt/TiO2, %2 Rh/TiO2, %2 Ru/TiO2, %15 Ni/CeO2, %1 Pd/CeO2, %2 Pt/CeO2, %2 Rh/TiO2 ve %2 Ru/TiO2 katalizörlerinin incelenmesini kapsamaktadır. Katalizörler, emdirme yöntemiyle hazırlanmış ve aktivite deneyleri, sürekli akışlı mikro-reaktör deney sisteminde yapılmıştır. Tüm deneylerde, reaksiyon sıcaklığı ve molar buhar karbon oranı, sırasıyla 700 °C ve 2.5'te sabit tutulmuştur.Katalizör performansları, CH4 dönüşümü ve CO seçimliliği sonuçlarına göre incelenmiştir. CeO2 destekli Ni katalizörü, CH4 dönüşümü ve CO seçiciliği açısından, ?-Al2O3 ve TiO2'ya göre daha iyi performans göstermiştir. Fakat, değerli metaller (Pd, Pt, Rh, Ru) için, CeO2, benzer seçimlilik davranışları gösteren ?-Al2O3 ve TiO2'ya göre düşük CO seçimliliği vermiştir. Bütün katalizör destekleri için, Rh en aktif metal olarak tespit edilmiştir. Katalitik aktiviteler, ?-Al2O3 için Rh = Ni > Pt > Pd > Ru, CeO2 için Rh = Ni > Ru > Pt > Pd, TiO2 için Rh > Ru > Pd > Ni > Pt sırasını takiben azalmıştır. TiO2 destekli katalizörler, ?-Al2O3 ve CeO2 desteklilerine göre genellikle daha kararlı davranış göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The major aim of this study is to investigate the effects of different metals and supports on methane conversion and carbon monoxide selectivity in steam reforming (SR) of methane. The test matrix involves the investigation of 15wt% Ni/?-Al2O3, 1wt% Pd/?-Al2O3, 2wt% Pt/?-Al2O3, 2wt% Rh/?-Al2O3, 2wt% Ru/?-Al2O3, 15wt% Ni/TiO2, 1wt% Pd/TiO2, 2wt% Pt/TiO2, 2wt% Rh/TiO2, 2wt% Ru/TiO2, 15wt% Ni/CeO2, 1wt%Pd/CeO2, 2wt% Pt/CeO2, 2wt% Rh/TiO2, 2wt% Ru/TiO2 catalysts, all of which are in particulate form. The catalysts are prepared by the incipient-to-wetness impregnation method and catalytic activity tests were carried out in a continous flow micro-reactor system. During the experiments, reaction temperature and molar steam-to-carbon ratio at the inlet are kept constant at 700 °C and at 2.5, respectively.The catalysts performances are investigated in terms of CH4 conversion and CO selectivity results. It has been observed that CeO2 supported Ni catalyst exhibited the better performance in terms of methane conversion and carbon monoxide selectivity than ?-Al2O3 and TiO2. For precious metals (Pd, Pt, Rh, Ru), however, CeO2 exhibited lower CO selectivity than ?-Al2O3 and TiO2, both of which gave similar selectivities. For all supports, Rh was found to be the most active metal. The catalytic activities are found to follow the decreasing order of Rh = Ni > Pt > Pd > Ru for ?-Al2O3, Rh = Ni > Ru > Pt > Pd for CeO2 and Rh > Ru > Pd > Ni > Pt for TiO2. TiO2 supported catalysts showed more stable behavior than the ?-Al2O3 and CeO2 supported ones.