Investigation of CO oxidation kinetics over gold catalysts
Altın katalizörler üzerinde CO oksidasyonu kinetiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 286434
  2. Yazar: CANER ÜLGÜEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM, PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu deneysel çalışmada, 0.5%Au/Al2O3 katalizörü üzerinde yapılan ön deneyleri ve homojen tortu çöktürmesi yöntemi ile hazırlanan 1%Au-1.25%MgO/Al2O3 katalizörü üzerinde gerçekleştirilen düşük sıcaklık CO oksidasyonuna ilişkin kinetik çalışmaları içermektedir. Kimyasal ve fiziksel olaylar arasında herhangi bir etkileşim olmadığını belirlemek için yapılan deneylerde, hidrojen varlığında ve yokluğunda akış hızlarına orantılı katalizör miktarı kullanılarak 90-130oC sıcaklık aralığında üç farklı akış hızı, 100, 120 ve 150 ml/dak, kullanlıdı. Daha sonra, reaksiyon kinetiğine ilişkin deneyler 130oC'de ve atmosferik basınçta yapılarak değişik katalizör miktarlarında farklı CO ve O2 girdi derişimleri kullanıldı. Hidrojen yokluğunda beslemedeki molar reaktant derişimleri CO için yüzde 2-8 arasında, O2 için yüzde 1-6 arasında değiştirildi. Üssel hız denkleminde ve önerilen LHHW tipi hız modellerinde yer alan kinetik parametreler deneysel hız verileri kullanılarak başlangıç hızları yöntemi ile hesaplandı. Karbon monoksit ve oksijenin reaksiyon mertebeleri sırasıyla 0.61 ve 0.31, ve reaksiyon hız sabiti 3.55 mol.g-1.h-1.atm-1 (130oC) olarak belirlendi. Gerek üssel gerekse LHHW tipi modellerin deneysel verilere çok uygun sonuçlar verdiği görüldü. Son olarak, reaktör girdisine H2, CO2 ve/veya H2O eklenmesinin düşük sıcaklık CO oksidasyonunda CO dönüşmesi üzerindeki etkileri de incelendi. Reaktör girdisine H2 veya H2+H2O eklenmesinin CO dönüşmesini artırdığı, CO2 eklenmesinin ise olumsuz etkilediği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
This experimental study involves preliminary work conducted over 0.5wt%Au/Al2O3 and kinetic study of low-temperature CO oxidation over 1wt%Au/1.25-wt%MgO/Al2O3 prepared by the homogeneous deposition-precipitation method. Several sets of experiments were carried out to understand the fact that there is no interaction between chemical and physical phenomena. For this purpose, three different total flow rates, 100, 120 and 150 ml/min, were employed in the 90-130oC temperature range varying the catalyst weight to keep contact time constant in the absence and presence of hydrogen. Kinetic experiments were later conducted at 130oC and atmospheric pressure using different sets of CO and O2 concentrations at different catalyst loadings. Molar reactant concentrations in the feed were varied between 2-8 per cent CO and 1-6 per cent O2 in the absence of hydrogen. Experimental rate data were used to estimate the kinetic parameters of power law and proposed LHHW models using the method of initial rates. The investigation of power law kinetics gave reaction orders of 0.61 and 0.31 with respect to carbon monoxide and oxygen, respectively, and a reaction rate constant of 3.55 mol.g-1.h-1.atm-1 at 130oC. Both power law and LHHW models fit well to the experimental data. Finally, the effects of H2, CO2 and/or H2O addition to the feed on CO conversion in the low temperature oxidation of CO were also investigated. The addition of H2 or H2+H2O to the feed enhance CO conversion whereas the presence of CO2 has a negative effect.