Production of antibacterial hydroxyapatite
Antibakteriyel hidroksiapatit üretimi
- Tez No: 286435
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Mikrodalga yardımıyla hidroksiapatit sentezlenmiştir. Sentezlenme sırasında uygulanan mikrodalga gücü ve süresinin elde edilen tozların morfolojisi üzerindeki etkileri incelenmiş ve mikrodalga yaşlandırma işleminin hidroksiapatit üretiminde etkili bir yol olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mikrodalga ile sentezleme işlemi sırasında üretilen kalsiyum eksik ve stokiyometrik hidroksiapatite farklı oranlarda gümüş ilave edilmiş, bu şekilde üretilen tozların antibakteriyel etkinlikleri incelenmiş ve eklenen gümüşün hikdroksiapatite antibakteriyel etkinlik kazandırdığı belirlenmiştir. Farklı oranlarda gümüş içeren tozlar 900-1100 C arasında ısıl işleme tabi tutulmuş, tozların bozunması XRD ve FTIR analizi yardmıyla incelenmiş ve artan ısıl işlem sıcaklığı ve artan gümüş ilavesi miktarının tozların bozunma karakteristiklerini olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Gümüş katkılı ve gümüş katkısız olarak üretilen tozlar titanyum altlıklar üzerine kaplanmış, yüksek sinterleme sıcaklıklarında meydana gelen hidroksiapatit bozunması titanium dioksit ara tabaka uygulaması ile önlenmiştir. Titanyum dioksit ara tabaka kaplama gerilimi ve süresinin kaplamaların mekanik dayanımlarına etkileri incelenmiş, düşük gerilim ve kısa kaplama süreleri uygulanmasıyla kaplanan hidroksiapatitin mekanik dayanımlarının arttırılabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydroxyapatite was produced by rapid microwave synthesis method. Effects of microwave power and duration were examined on the powder morphology of the hydroxyapatite powder during the synthesis process and microwave aging was found to be an effective method to produce hydroxyapatite. Silver was added in different amounts to calcium deficient and stoichiometric hydroxyapatite during the synthesis process using microwave, the antibacterial activities of the powders produced were analyzed and silver addition was found to impart antibacterial properties to hydroxyapatite. Hydroxyapatite powders containing different amounts of silver were heat treated at temperatures between 900-1100 C, the decomposition of the powders were analyzed using XRD and FTIR analysis, the increasing heat treatment temperature and increasing silver amount were found to negatively effect the decomposition of the powders. The hydroxyapatite powders produced which do and do not contain silver were used to produce coatings on titanium substrates, hydroxyapatite decomposition at high sintering temperatures was effectively inhibited by the use of titanium dioxide inner layer. The effects of coating voltage and coating duration of the titanium dioxide inner layer on the mechanical properties of the coatings were examined, use of lower voltage and shorter coating times for the titanium dioxide inner layer were found to increase the mechanical strength of the coated hydroxyapatite.