Modeling and analysis of sustainable product development
Sürdürülebilir ürün geliştirmesinin analizi ve modellenmesi
  1. Tez No: 286448
  2. Yazar: SALİHA SENA GÖKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada sürdürülebilir ürün gelişimine dair metodolojik bir yaklaşım sunulmuştur. Bu metodolojik yaklaşım üç temel aşamadan oluşmaktadır ve bu aşamalarda Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) ve Yaşam Döngüsü Maliyetlendirmesi (YDM), Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) ve Veri Zarflama Analizi (VZA) araçları kullanılmıştır. Mevcut sistemin yaşam döngüsü analizi ilk aşamadır. Yaşam döngüsü boyunca oluşan süreçler birbirinden ayrılarak, girdi ve çıktılar saptanır. Sonrasında, belirlenen girdi ve çıktılar YDD ile çevresel bakış açısı ile analiz edilirken, YDM ile de ekonomik konular açıdan ele alınır. Metodolojinin ikinci aşamasında KFY ile müşteri istekleri belirlenir, ürün tasarım alternatifleri oluşturulur ve karşılaştırılır. Sürdürülebilirlik bakış açısıyla müşteri kavramı dış müşteri, iç müşteri ve toplum olarak sınıflandırılmıştır. Ürün tasarım alternatifleri, daha sonra teknik özelliklerine ve istekleri tatmin etme düzeylerine göre karşılaştırılmıştır. Metodolojinin son bölümünde ise sürdürülebilirlik açısından belirlenen önemli ölçütleri temel alan VZA modeli kurulmuştur. Girdiler, istenen çıktılar ve istenmeyen çıktıları ele alan bu modele göre her bir ürün tasarım alternatifi puanlandırılmış ve sonucunda en sürdürülebilir alternatif seçilmiştir.Bu tezde öne sürülen yaklaşıma dayanarak, cam içecek şişelerinde örnek vaka çalışması yürütülmüştür. Müşteri ihtiyaçları yönünde en önemli teknik özellikler temel alınarak 24 tasarım alternatifi oluşturulmuştur. Bunlar sunulan metodolojiye göre analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir, ve sonucunda dört tasarım seçeneği diğer alternatiflerden daha sürdürülebilir olarak belirlenmiştir. Böylece ürün tasarım seçimlerinin ve değerlendirmelerinin sistematik yollarla yapılabileceği kanıtlanmıştır. Bütünleştirilmiş metodoloji, üretim firmalarının rekabet gücünü güçlendirmek amacıyla sürdürülebilir ürün geliştirme için modelleme ve analiz yol haritası sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a methodological approach for sustainable product development is proposed. It consists of three fundamental phases which employ Life Cycle Assessment (LCA) and Life Cycle Costing (LCC), Quality Function Deployment (QFD), and Data Envelopment Analysis (DEA). The life cycle analysis of the current system is the first phase. The processes which occur along the life cycle are separated, and their inputs and outputs are detected. These identified elements are analyzed with LCA from an environmental viewpoint, and with LCC emphasizing the economical issues. Customer requirements are identified, design alternatives are generated and compared with QFD in the second phase. From sustainability point of view, customer term is classified as external customer, internal customer, and society. Product design alternatives are then compared based on technical specifications and requirement satisfaction levels. In the last part of the methodology, DEA model based on critical criteria of sustainability is constructed. In accordance with this model taking into account inputs, desirable outputs, and undesirable outputs, each design alternative is evaluated and the most sustainable option is selected.Based on the proposed approach, a case study is conducted for glass beverage containers. 24 design alternatives are constructed from the most crucial technical attributes based on the customer requirements. They are analyzed and assessed in accordance with the proposed methodology. As a result, four options are selected as more sustainable than the others. It is demonstrated that selection and evaluation of product design alternative can be performed in a systematic way. The integrated methodology provides a roadmap for modeling and analysis for sustainable product development to strengthen the competitive power of manufacturing companies.