Experimental evaluation of the lateral load behavior of squat structural walls
Kısa perde duvarların yatay yük davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 286464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KUTAY ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu deneysel çalışma, deprem yüklerine karsı sıklıkla kullanılan kısa betonarme perde duvarların yatay yük ve deformasyon kapasitelerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmada kısa perde duvarların yatay dayanımları, yüksek deformasyon seviyesindeki yumuşama etkisi ve enerji sönümleme kapasiteleri incelenmiştir. Önemli amaçlardan bir tanesi de kısa perde duvarların kesme ve eğilme sekil değiştirmelerinin birleşik etkisi altında modellemesi ve deneysel kalibrasyonu için detaylı deneysel datayı elde etmektir. Diğer taraftan daha doğru ve tutarlı dizayn kriterleri belirleyebilmek için kısa perde duvarlarla ilgili daha fazla deneysel araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtilmiştir.Bu amaçlarla Boğaziçi Üniversitesi Yapı Laboratuvarında, değişik en-boy oranlarında, farklı donatı oranlarına sahip on bir kısa duvar numunesi test edilmiştir. Bu numunelerin kırılma mekanizmaları, kesme dayanımları ve enerji sönümleme kapasiteleri detaylı olarak incelenmiştir. Numuneler artan deplasman seviyelerinde yatay tersinir yükler altında yüksek deplasman seviyelerine kadar test edilmiştir. Numunelerden iki tanesi değişik eksenel yük seviyelerinde test edilmiştir. Elde edilen deneysel kesme kapasiteleri ve yatay yük ? deplasman zarf eğrileri, Amerikan ve Türk şartnamelerinde betonarme kısa perde duvarlar için tanımlanmış dayanım hesaplarıyla ve kısa duvarlar için öne sürülen kesme kuvveti ? şekil değiştirme zarf eğrileriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study investigates the lateral load and deformation capacity of low-rise (squat) reinforced concrete structural walls designed to resist seismic actions. An experimental program was conducted to assess the lateral strength, degradation of lateral load at large deformations, and hysteretic energy dissipation characteristics of squat structural walls. One important objective was to provide detailed experimental data for development of analytical modeling methodologies, which simulate shear-flexure interaction behavior for low-rise (squat) structural walls.For this purpose, the experimental program conducted at the Boğaziçi University Structural and Earthquake Engineering Laboratory involved testing of 11 (eleven) squat wall specimens, with different geometries and reinforcement configurations. Eleven large-scale specimens were subjected to cyclic horizontal displacements applied at the top, corresponding to increasing drift levels. Other test parameters included the wall aspect ratio, the amount of vertical and horizontal distributed web reinforcement, the amount of longitudinal boundary reinforcement, and the compressive strength of concrete. The test results were evaluated for characterizing the cracking shear force and drift level, the maximum shear capacity and the corresponding drift level, and the drift level associated with a pre-defined collapse limit state, for each of the specimens tested. Conclusions were drawn regarding the shear capacity, deformation capacity, energy dissipation characteristics, strength deterioration characteristics after capacity is reached, and the influence of vertical distributed reinforcement on the lateral load behavior of walls. Experimentally measured shear capacities and lateral load ? top displacement envelope relationships were compared with the existing code provisions on design and assessment of reinforced concrete structural walls.