Türkiye'de ulusalcı solun tarihsel kökenleri: 1932-1971
The historical origins of the nationalist left in Turkey: 1932?1971
  1. Tez No: 286539
  2. Yazar: ŞULE ÇİĞDEM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın konusu içinde öncelikle Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren genel hatları çizilmiş ve sol ve/veya sosyalist hareketlerin Türkiye'de neden gelişim gösteremediği incelenmiştir. Daha sonra sol içinde ulusallaşma eğiliminin somut görünümü olan Kadro Hareketi ile başlayıp, Yön ve Milli Demokratik Devrim ile devam ettirilen ulusalcı sol çizginin ortaya koyduğu iktidar stratejileri ve bu akımları besleyen farklı kaynaklar incelenmiştir.Ulusalcı sol hareketin, 1932 yılı itibariyle somut görünümüne ulaştığı Kadro Hareketi, içinde bulunduğu tek partili dönemin iktidarını sağlamlaştırma görevini üstlenmiştir. Ancak 1960 yılından sonra görülen Yön ve MDD hareketleri iktidarı ele geçirme eğilimlerinde bulunmuştur. Bunu yaparken hem Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı'ndan hem de dünya üzerinde önemli devrimler gerçekleştirmiş olan, Çin, Küba, vb. gibi ülkelerden ilham almışlardır. Ayrıca bu hareketlerin diğer bir ortak noktası gerçekleştirilecek devrimin ülke koşullarına uygun olmasına özen göstermeleridir. Yine bu dönemde önemli bir sol oluşum olan Türkiye İşçi Partisi hakkında yeri geldikçe bilgi verilmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde, ideoloji kavramı tanımlanarak, sağ-sol ideolojilerin ayrımı yapılmış ve sol kutupta yer alan ideolojiler kısaca açıklanarak, Marksizm'in Türk sol hareketleri içindeki etkisi tartışılmıştır. Türk sol hareketleri anlatıldıktan sonra, son bölümde Türkiye'deki ulusalcı sol ideolojiler ele alınmıştır. Söz konusu hareketlerin, 1932 ? 1971 yılları arasındaki ideolojileri doğrultusunda, toplumsal sınıflar hakkındaki görüşleri, Kemalizm ile ilişkileri ve sosyalizmin nasıl kurulacağı yönünde izledikleri yol belirlenip, tezin sonuç kısmında ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the general lines were drawn primarily from the early years of the republic and why the social movements in Turkey couldn?t improve had been examined. The team later left the movement in the nationalist trend starting with te Kadro Movement, Yön and maintained by the Milli Demokratik Devrim of the line put forward by the ruling left-nationalist strategies and different resources that feed these trends were examined.Kadro Movement which had reached a concrete view of staff movement by the year 1932 and also had taken the task of nationalist leftist movement with in the single party era. However, the actions of Yön and MDD after 1960 hard tend to seize the power of the goverment while they were forming all these, they had taken inspiration from firstly the war of Independence with the leadership of Atatürk and like China, Cuba which had revolutions. And also the other common points of these movements is to be appropriate fort he country that the revolution will be set up. Türkiye İşçi Partisi had also very important place in the left side and was mentioned in this study.In the first part of the study, defining the concept of ideology, left-right and the ideologies which are in the left side determined briefly and discussed the effect of Marxism in the Turkish leftside movements. After telling the Turks left movements, in the last chapter, Turkey?s left nationalist ideologies were discussed. The mentioned movements between 1932-1971, social classes opinions, the relation with te Kemalism and how to set up relations with the determined direction to follow are presented in the last part of the thesis.