Akçaabat yöresi liken florası üzerine bir araştırma
- Tez No: 28654
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışma, Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon ili Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde gerçekleştirilmiştir. örnekler, Mayıs-Eylül 1992 tarihleri arasında araştırma alanından toplanmıştır. Türlerin tayini; kimyasal testler, mikroskopik ve makroskopik çalışmalarla elde edilen verilerin literatürle karşılaştırılması sonucunda yapılmıştır. Yörede, Ascolichenes sınıfından 15 familyaya ait 57 tür saptanmıştır. Türlerin familyalara göre dağılım yüzdeleri aşağıdaki gibidir ? Parroeliaceae : % 35 Cladoniaceae ve Physciaceae : % 10,5 Peltigeraceae : % 8,7, Bamalinaceae ve Teloschistaceae, Hymeneliaceae : % 5, 2 ; Thelotremataceae ve Candelariacea : % 3,5; Collemataceae, Lecanoraceae, Lecideaceae, Lobariaceae, Porpidiaceae, Verrucariaceae : % 1,7, VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been performed in Akçaabat county of Trabzon province in the East Black Sea Region. The samples were collected from the research area between May-September 1992. The idendif ication of the species has been performed by comparing the results obtained by means of the chemical tests, microscopical and macroscopical studies with the literature. 57 species belonging to 15 families in Ascolichenes have been determined in the region. According to the families, percentages of distrubition of the species are as follows. Parmeliaceae : 35 % Cladoniaceae ve Physciaceae : 10,5 % Peltigeraceae : 8,7 %, Ramalinaceae ve Teloschistaceae, Hymeneliaceae : 5,2 % ; Thelotremataceae ve Candelariacea : 3,5 % ; Collemataceae, Lecanoraceae, Lecideaceae, Lobar iaceae, Porpidiaceae, Verrucariaceae : 1,7 %. VII