Televizyon yayıncılığında yabancı eserlerin telif hakları üzerine örnek uygulamalar
Case studies on copyrights for foreign works on the turkish television broadcasting
  1. Tez No: 286552
  2. Yazar: MUSTAFA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV FATOŞ PARSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Televizyon yayıncılığının ticari arenada teknolojik tabanlı gelişimine uygun yasal düzenlemelerde dönemsel değişimler görülmektedir. Küresel etkilenimlerin uluslararası yayıncılık faaliyetlerini artırması televizyon kanallarının pazar rekabetinde girişimlerini hızlandırmıştır. Televizyon endüstrisinde pazarın büyümesi tam gün süreli yayın akışını oluştururken mevcut yapımlar, izleyici sayısı ve niteliğinin farklılaşmasıyla arz ve talep dengesini koruyamamıştır. Ekonomik alt yapının güçlenmesi zengin biçimsel özellikte programların üretilmesine, dış kaynaklı yapımların kiralanması ya da biçimlerinin (İng. Format) satın alınmasını sağlamış ve türsel yayıncılık, televizyonun izlenilirliğinde yöntemsel araç olarak kullanılmıştır. Görsel ve işitsel medya ağında programların biçimsel ve içeriksel çeşitlemesi liberal politikaların desteğinde şirketleşme oranında yeni güçler ortaya çıkarmıştır. Küresel ekonomide pazarın aktörleri çeşitli organizasyonlarla tanıtım ve pazarlama teknikleri geliştirmekte ve program yapımlarını alıcıların dolaşımına sunmaktadırlar. Ticarileşmenin bu döngüsü, usul ve uygulanma biçimi açısından hukuksal düzenlemelerin oluşturulmasını da zorunlu kılmıştır. Koşullanma, bölgesel ve sınır ötesi mekânda denetleyici kurumlarla imzalanan sözleşmelerle programların ya da yapımların biçim ve içeriğinin korunması esasına dayalı telif hakkını kanuni güvenceye almıştır. Türkiye'de TRT ile başlayan televizyon yayıncılığı, özel televizyon kanallarının kurulması ve yaygınlaşmasıyla teknik ve içerik yönden değişim geçirmektedir. Televizyon yayıncılığında yabancı eserlerin telif hakları üzerine örnek uygulamalar adlı tez çalışmasında, Türkiye'de bu alanda yapılan düzenlemelerle TRT önceliğinde diğer ATV, KANAL D, SHOW TV, STAR TV'nin 1990?2009 yılları arasında yayınlanan program türlerinden yola çıkılarak içerik analizi yapılmaktadır. Yirmi yıllık süreçte denetleyici kurul olarak RTÜK'ün televizyon kanallarının yayın akışlarında etkisi, uygulanan cezai yaptırımlar ve kanalların reklâm payları üzerinden televizyon sektörünün değerlendirilmesi istatistikî verilerle incelenmektedir. Tez çalışmasında, Türkiye'de televizyon yayıncılığında uygulanan politikalar ve temel sonuçlarıyla telif hakkının önceki ve bugünkü konumu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Television broadcasting have shown some occasional changes in the legistations paralellel to technology based arena of commerce.The fact that global effects have increased the international broadcasting operations has speeded up TV channels? competitive entrepreneur.While the growing market in TV industry was forming full-day broadcasting,the existing productions,the number of wievers and the change in quality could not keep the demand-supply balance.The strengthened economical funds enabled programs with rich physical features to be produced and frachising foreign productions or buying their formats were possible,therefore thematic broadcasting has been used as a method to have the TV watched.The physical and contexual variation of programs within the audial and visual media-web have created new forces with the support of liberal policies in proportion with ratio of corporations.The actors of the market within the global economy are developing new marketing techniques through various organisations and introduce productions into the circulation of buyers.This commercial cycle has also made it necessary for legislations to be made in terms of implementation and application.Conditioning of signing agreements with monitoring institutions either regional or crossboarding have legally secured the copy rights based on the form and context of the program or productions.TV broadcasting,which started with TRT in Turkey,have been transforming in terms of technique and content due to the fact that private TV channels have been established and spread.In this thesis study called ?Case Studies on the Copy Rights of Foreign Productions in Television Broadcasting? an analysis content has been conducted on the applied legislations in Turkey and on the types of programs broadcasted from 1990 to 2009,primarily on TRT and other channels such as ATV,Channel D,Show TV,Star TV.The effect of RTUK (Turkish Radio and Television Corporation) on the broadcast flow of TV channels as an inspecting agent in the last twenty years and the evaluation of TV sector in terms applied punitive enforcement and advertisement shares of channels have been studied through statistical data.In this study,the policies implemented in TV broadcasting in Turkey and their main results together with past and present conditions of copy rights have been handled.