Türk televizyon yayıncılığında yabancı sermaye Fox TV örneği
Foreign capitalon turkish television broadcasting sector Fox TV
  1. Tez No: 234846
  2. Yazar: SERTAÇ DALGALIDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Economics, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Türkiye medya pazarına adım atan yabancı sermaye sahibi Rupert Murdoch'ın FOX TV isimli kanalında yayımlanan FOX On Ana Haber çerçevesinde Türkiye'de ne gibi bir yayın politikası izlediği ortaya konmuştur. FOX On Ana Haber'in yayın politikasını ortaya koymayı amaçlayan çalışma kapsamında 10 Aralık 2008 ile 2 Ocak 2009 tarihleri arasında yayımlanan 3 haftalık ?FOX on ana haber?in 16 bölümü ve 12 Ocak 2009 ile 16 Ocak 2009 dâhilindeki 1 haftalık, 5 bölüm incelenmiştir. Toplamda ise 21 bölüm ve 482 haber üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda söylem analizi ve içerik analizi ile değerlendirilen FOX On Ana Haber'in milliyetçilik unsuru başta olmak üzere manevi değerlere dikkat eden bir yayıncılık politikası izlediği ancak şiddet ve cinsel içerikli unsurların kullanımı konusunda aynı hassasiyeti göstermediği bu yolla kültürel yozlaşmanın bir parçası halini aldığı söylenebilir.Milliyetçilik unsurları ve manevi değerler konusunda izlediği olumlu politikanın Türkiye'de tutunmak amaçlı olduğu gerçeği de hiçbir zaman yadsınmamalıdır. Çünkü şiddet ve cinsel içerik konusunda hassasiyet göstermeyen bir kanalın manevi konularda takındığı kollamacı tutum eğreti bir görüntü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research set forth broadcasting policy of Fox 10 News, nightly news program of Fox Tv Network which belongs to Rupert Murdoch, a foreign investor in Turkish media market. Fox 10 News which had been aired between December 10, 2008 and January 2, 2009 also aired between 12 January, 2009 and 16 January, 2009 had been analyzed as part of this research. Total number of subject material is 482 news. Discourse analysis and content analysis were the main research methods to make a study of subject materials. The result shows that Fox 10 News is very careful about local moral values especially on nationalism. However violence and sexual content take a big part among the news. In this aspect we can say that Fox 10 News is a part of cultural degeneration.Since Fox 10 News is not sensitive on sexuality and violence, its positive and conservative broadcast policy on local values and nationalism is artificial. The reason of conservatism is to take hold a position in Turkish media market.