Hak odaklı gazetecilik perspektifinden günlük gazetelerde kadının temsili
From the human rights focus journalism perspective the representation of the woman in daily newspapers
  1. Tez No: 286577
  2. Yazar: AÇELYA ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERDOĞAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Medyada yer alan haberler incelendiğinde yapılan hataların genellikle insan haklarına yönelik olduğu görülmektedir. Bu durum gündelik dilimize yerleşmiş olan dilin ideolojik kullanımlarından kaynaklanmaktadır. Gazetecilerin günlük iş rutinleri içerisinde fark etmeden yaptıkları hatalar insan haklarını ihlal eder niteliktedir.Bu çalışma haberde yer alan hak ihlallerine göreceli olarak yeni bir kavram olan hak odaklı habercilik perspektifinden bakmaktadır. Tezin amacı, haberin seçimi ve sunumunda yer alan ideolojik temelleri biçimlendirip, ideoloji, söylem ve dil arasındaki bağı gözler önüne sererek bu kavramların, hak odaklı habercilik ve insan haklarının medyada temsili ile içselleştirilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
When the news are analyazed which takes place in the media it is seen that the errors are generally on human rights. This situtation arise from the ideolojicial use of our daily language. The errors done by the journalist involuntarily during daily rutin violets human rights.This study will analyze the violetion of rights with human right focused journalism which is a relativily new concept. The aims of the thesis are forming the ideological bases for selecting and presenting the news, ideology, presenting the connection between discourse and language concepts, and try to internalize human right focused journalism and human rights with media representation.