Alman siyasal sisteminde Weimar Cumhuriyeti sonrası Nasyonal Sosyalist Partisinin iktidarı ve Nazizm
Rule of nsdap and Nazism after weimar republic in Germany political system
  1. Tez No: 286576
  2. Yazar: NINA POZHIDAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Nazi Almanya'sı, Yirminci Yüzyılın dünya tarihinde önemli rol oynayıp büyük çaptaki olayları tetikleyerek birçok sürecin gelişmesini radikal bir biçimde etkilemiştir. Bu olayların yankıları, bugüne dek duyulmaya devam etmektedir. İşte bu yüzden Nazizm konusu, çeşitli branştaki araştırmacıların ilgini çekmeyi sürdürmektedir. Diğer yandan, bu konuya odaklanmış olan sayısızca kitapların yazılmasına rağmen, Nasyonal Sosyalist ideolojiyi teorik açıdan ele alan araştırmaların sayısı şaşırtıcı derecede azdır. Üstelik Nazizmin araştırmacıları arasında birçok olaya karşı fikir uyuşmazlığı söz konusudur. Bu sebepten dolayı hâlihazırdaki tez, Nasyonal Sosyalizme karşı çeşitli bakış açıları sergileyen kaynaklardan faydalanılarak yazılmıştır.Sovyet, Batı ve Türk araştırmacılarının eserlerine dayanarak yapılan bu Yüksek Lisans tezinin amacı, Nasyonal Sosyalizme daha objektif bir bakış açısıyla yaklaşarak, Nazi dönemini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Bu amaca ulaşmak için, çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde Nasyonal Sosyalizmin teorik temeli incelenmekte ve Nazizmin ayırt edici özellikleri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde Nazi rejimi öncesi Almanya'nın durumu ele alınmıştır. Çalışmanın bu kısmında, iç ve dış krizlerin Weimar Cumhuriyeti'nde Hitler'in iktidara gelmesine nasıl sebep olduğu gösterilmiştir. Üçüncü bölümde Nazilerin iç politikasından bahsedilmektedir. Dördüncü bölümün konusu ise, Üçüncü Reich'in dış politikası ve Hitler rejimine son getiren İkinci Dünya Savaşı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Nazi Germany played an important role in the twentieth century of the world history and influenced the development of many of the process radically with triggering the large-scale events. Repercussions of these events have continued to be hard so far. That is why, the subject of Nazism is continuing to atract the various of researchers? attention. On the other hand, the number of the researchers, handled National Socialist ideology theoretically, is very few, despite of the countless books written in this issue. Moreover, these are too many disagreements in some events between the researchers of Nazism. Therefore this thesis is written utilizing sources that exhits various perspectives against the National Socialism.The aim of this master?s thesis, based on the Works of the Soviet, Western and Turkish researchers is examine the Nazi era in a comprehensive manner by approaching to the National Socialism with an objective angle. To reach this aim, study is divided into four parts. İn the first part, the theoretical basis of National Socialism is examined and focused on the distinative features of Nazism. İn the second part Germany?s situation is handled prior the Nazi regime. İn this part of study the role of internal and external crises is shown to the coming to power of Hitler in the Weimar Republic. İn the third part the domestic politics of Nazi?s are mentioned. Finally the point of the fourth part is the foreign politics of Third Reich and the World War Two that breaks the Hitler regime.