Liquidambar orientalis var. orientalis ve liquidambar orientalis var. integriloba yapraklarında elde edilen uçucu yağın analizi
  1. Tez No: 28658
  2. Yazar: MEHMET EMİN DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR HARMANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Muğla yöresinden toplanan,“Günlük ağacı yada Sığla ağacı”yaygın adlarıyla bilinen, Liquidambar orientalis var. orientalis ve Liquidambar orientalis var. integriloba bitkilerinin yapraklarından hidrodistilasyon, buhar distilasyonu ve hekzan ekstraksiyonu yöntemleriyle uçucu yağlar elde edildi. Daha sonra bu yağlar başlıca GC ve GC/MS olmak üzere CC, TLC, İR, 1H-NMR ve 13C-NMR yöntemleriyle analiz edildi. Bu analizler sonunda, Lorientalis var. orientalis uçucu yağında 25; Lorientalis var. integriloba uçucu yağında ise 26 terpenoid bileşik teşhis edilmiştir. Her iki yağda da hidrodistilasyon metodu esas alındığında Terpinen-4-ol sırayla %34.72 ve %33.34 verimle ana bileşendir. Ayrıca ana bileşen Terpinen-4-ol kolon kromatografisi ile izole edildi ve 1H-NMR, 13C-NMR ve İR spektrumları alınarak yapısı doğrulandı. Böylece her iki yağın analizi sırayla %95.90 ve %90.20 oranında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we tried to study Liquidambar orientalis var. orientalis and Lorientalis var integriloba gathered from Muğla province, and commonly known as“Günlük Ağacı”or“Sığla Ağacı”in this region. The volatile oils have been obtained from the leaves of Liquidambar plants with hydrodistilation, steam distilation and hekzan extraction methods. And then these oils have been analysized mainly with GC and GC/MS, CC, TLC, 1R, 1H-NMR and 13C-NMR Methods. According to these analyses 25 terpenoid compounds in L Orientalis var. orientalis volatile oil and 26 terpenoid compounds in L orientalis var. integriloba volatile oil have been identifred. In both oils when hydrodistilation method is taken as basis, Terpinen-4-ol is a main compound with 34,72 % and 33,34 % yield respectively. Basides the main compound“Terpinen-4-ol”was isolated with colon chomatography and its structure was confirmed taking 1H-NMR, 13C-NMR and IR spectra. Thus the analysis of these oils has been carried out in ratio of 95.90 % and 90.20 % the oils respectwely.