Piyasada içilen meşrubatların mikrobiyolojik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 28657
  2. Yazar: MUSTAFA CEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
64 ÖZET Bu çalışmamızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Bölge sınırlan içinde bulunan pastane, büfe ve serbest satıcılardan toplanan limonata, portakal suyu ile üretimlerinde kullanılan su örnekleri üzerinde çalışılmıştır. Çalışmalar açıkta satılan meyve suları üzerinde yoğunlaşmış ve ayrıca paketlenmiş ve şişelenmiş örneklerinde mikroflorası saptanmıştır. Bu çalışmada meyva sularının primer kontaminasyon kaynağı sayılan su mikroflarası ile açıkta satılan meyva sularının (portakal ve limonata) mikroflorası karşılaştırılmıştır. Analize alınan örnekler; 50 adet açıkta satılan, 20 adet kapalı meyva suları ve açıkta hazırlanan meyva sularının hazırlanmasında kullanılan S adet su örneğinden oluşmaktadır. Toplanan örnekler en geç bir saat içersinde laboratuvarımıza ulaştırılarak analizleri yapılmıştır. Mikrobiyolojik analizlerin sonuçları, bakteriyolojik, mikolojik ve parazitolojik yönden incelenmiştir. Bakteriyolojik çalışmalarda McConkey Agar (MC), SS Agar (SS), Blood Agar (BA) Plate Count Agar (PCA) besiyederi, mikolojik olarak; yulaf unu ağarı (Oat Meal Agar = OMA), Mısır Unu Ağarı (Corn Meal Agar = CMA) ile OMA ve CMA besiyerlerinin birer serisine şeker ilavesi (50 g/L glikoz) yapılarak modifiye edilmiş besiyerleri kullanılmıştır.65 Bakteriyolojik analizlerin sonucunda, açıkta satılan meyva sularında total bakteri sayısı; 2.7xlOs/mL adet, kapalı meyva sularında l.lxl03/mL adet olarak bulunmuştur. Açıkta satılan meyva sularının hazırlanmasında kullanılan su örneklerinde total bakteri sayısı 2xlOs/mL adet olarak saptanmıştır. BA'ya ekim yapılan açık meyva sularında; total bakteri sayısı 2.1xl05/mL adet, kapalı meyva sularında 2.1xlOs/mL adet üretimlerinde kullanılan su örneklerinde 1.8xl03/mL adet bulunmuştur. Açıkta satılan meyva sularında toplam koliform sayısı 5.1xl04/mL adet, kapalı meyva sularında 11/mL adet koliform bakteri bulunmuştur. Açıkta satılan meyva sularının hazırlanmasında kullanılan su örneklerinde 1.6xl03/mL adet koliform bakteri tespit edilmiştir. Mikolojik analizlerin sonucunda 70 adet küf susunun ayrımı ve tanısı yapılmıştır. Suşların 2 adedi zygomycetes, 1 1 adedi ascomycetes, 57 adedi deutromycetes sınıfına ait küflerdir. Tanısı yapılan küflerden 13'ü Aureobasidium pullulans, 14'ü trichoderma türlerine 12'si aspergillus türlerine, 20'si penicillium türlerine, 5'i fusarium türlerine geri kalan 6 adedi ise diğer türlere aittir. Açık meyva sularının % 58'de dipter yumurta ve larvaları gelişmiş, erginleşen sineklerin Drosophila melanogaster olduğu tanısına varılmıştır. Çalışmamızda sonuç olarak; 1) Kapalı meyva sularının raf ömrü süresinin sonunda mikrobiyolojik kirlenmenin başladığı, raf ömrü sonundaki meyva sularının içilmemesine, 2) Açıkta satılan meyva sularının halk sağlığını tehdit eder boyutlarda kirli olduğuna ve hazırlanmaları sırasında üreticiden tüketiciye kadar gereken hijyenik kurallara önem verilmediği, sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In this study it was studied on lemonade, orange juice and water samples used in their production collected from the pastry shops, buffets and free salesman within the outhority area of Istanbul Creater City Municipolity, Kadıköy. In our studies were intensified on the free sold fruit juices and moreover microflora was detected on the packaged and bottled samples the juice microflora which is accepted as the primary contamination source of fruit juices was compared with the microflora of free saled fruit juices (orange and lemonade). Analysed samples consist of 50 free saled 20 covered fruit juices and 5 water samples used in the fruit juices produced in the open air. Collected samples were conveyed to our laboratories at most in an hour and analysed. The results of microbiological analysis were examinde bacteriologically, mycologically and parasitologically. In the bacteriologic studies, McConkey Agar (MC), Salmonella-Shiegella Agar (SS), Blood Agar (BA), Plate Count Agar (PCA) have been used. In the mycologic studies Oat Meal Agar (OMA), Corn Meal Agar (CMA) and modified media with the addition of sugar (50 g/L glucose) to one of the series of OMA and CMA have been used.67 As a result of bacteriologic analysis total bacteria amount was found as 2,7xl05/mL in free saled fruit juices and l.lxl03/mL in packaged ones. Total bacteria amount in water samples used in the preparation of free saled fruit juices was determined as 2xl05/mL. In free saled fruit juices scattered to BA, total bacteria amount was found as 2.1xl05/mL, in packaged fruit juices as 2.1xl05/mL and in water samples used in the preparation as 1.8xl03/mL. Total coliform bacteria amount in free saled. Fruit juices was found as 5.1xl04/mL and in packaged ones as 11/mL and in water samples used in the preparation of free saled fruit juices as 1.6xl03/mL as a result of mycologic analysis, 70 mould strain were isolated and identified, 2 of the strains belong to zygomycetes, 11 strains belong to ascomycetes, 57 of them belong to deutromycetes, 12 of the identified mould belong to Aureobasidium pullulans, 14 strains belong to trichoderma, 13 of them belong to aspergillus, 20 strains penicillium and 5 strains fusarium and 6 of them belong to other species. In 58% of free saled juices dipter eggs and larvas developed and it was detected that matured flies are Drosophila melanogaster. As a consequence, it was determined that microbiologic pollution increased at the end of shelf-life of packaged fruit juices so they shouldn't be drunk by this time, free saled fruit juices contain pollution which threaten public health and no attention was given to hygienic rules in the preparation of these fruit juices.