Potentilla Recta L. (Rosaceae) üzerinde morfolojik anatomik ve sitolojik bir çalışma
A Morphological anatomical and cytological investigation on potentilla Recta L. (Rosaceae)
- Tez No: 28659
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
1. 1989-1992 yılları arasında Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden toplanan Potant il la recta L.'nin örnekleri Morfolojik, Anatomik ve Sitolojik yönden incelendi ve sonuçları tartışıldı. 2. Türe ait taksonomik değeri olan 29 morfolojik ka rakter tesbit edildi ve bitkinin kök, gövde, yaprak, çiçek, meyya ve tohumların özellikleri ayrıntılı olarak verildi. Ayrıca bu yapılarla ilgili renkli fotoğraflar çekildi ve şekilleri çizildi. 3. Araştırma bölgelerinden toplanan P. recta örnekle rinin kök, gövde, yaprak ve çiçekleri anatomik bakımdan incelendi. Bu organlar fikse edildi. Jiletle veya mikro- tomla 15-20 mikron kalınlığında enine kesitler alındı. Ay rıca yapraklardan yüzeysel kesitler alınarak stoma yapıla rı da incelendi. 4. Kök ucu mi tozunun metafaz evresinde kromozom sayı sı 2n=28 olarak tesbit edildi. Temel kromozom sayısı X=7 olup tetraploiddir. 5. Türün latince adı, yazarı, ilk yayınlandığı eser sinonimleri, sistematikteki yeri, çiçeklenme zamanı, ye tişme yüksekliği ve yetişme ortamı belirtildi. Ayrıca a- rastırma bögelerine göre morfolojik özelliklerin varyas yon sınırlarını gösteren Tablo-2 verilmiştir. 6. Elde edilen bulgular, diğer araştırıcıların bulgu ları ile karşılaştırılarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
1. Potentilla recta L. samples were collected from Black Sea, Central Anatolia,. East and Southeast Anatolia between 1989-1992, investigated by morphological, anatomi cal and cy to logical methods. The results were compared. 2. 29 morphological characters of this species which has taxonomical value were identified. The characters of root, stem, flower, fruit and seed of this plant were gi ven in detail. Furthermore, colored photos of these struc tures of these organs were taken and figures were drawn. 3. Root, stem, leaf and flowers of P. recta samples collected from study fields were examined anatomically. After fixation of this organs, they were sectioned by ra zor blude or microtome in 15-20 thickness. Stomas were investigated in superficial sections of leaves. 4. The chromosome number at metaphase stage of root tip mitosis was identified as 2n=28. It was also found out that basic chromosome number is X=7 and tetraploid. 5. The scientific name, author, first publication» synonyms, systematical description, florescence, altitude and habitat of this species were mentioned. Furthermore ac cording to research areas, the variation limits were shown in table 2. 6. The data were compared with data of other rese archers and discussed.