Postmodern söylemde güç-iktidar ilişkisi
The notion of political power in postmodern discourse
  1. Tez No: 286640
  2. Yazar: ASLI KUMBARACI UÇKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanın var olduğu yerde yokluğu düşünülemez iktidar kavramı tanımlanarak başlangıç yapılmıştır. Siyasal iktidarı da içine alan iktidarın biçimleri verilmiştir. Pek çok kimse tarafından Postmodern olarak nitelendirilen yaşamakta olduğumuz dönem, özellikleriyle, başlıca unsurları verilerek, Modernizme nisbetle tasvir edilmiştir. Daha sonra Postmodern politika ele alınmıştır. Bunun bir parçası olarak da dönemin iktidar kavramı, özellikle Foucault'nun yaklaşımıyla irdelenmiştir. Ayrıca o iktidar anlayışının etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Where there is human, there is the notion of power. Thus, the term power is defined. The types of power are given including political power. At the moment the era we are living through is called Postmodern by many people. That Postmodern era is described giving the most outstanding properties in comparison to Modernism. Then, Postmodern politics is studied. As a part of this, the Postmodern notion of power is studied especially through Foucault. The influence of that undestanding of power is focused on.