Postmodern dijital tüketim kültürü bağlamında Youtuber folklorunun performans merkezli analizi: Oğuzhan Uğur örneği
Performance-centered analysis of Youtuber folklore in the context of postmodern digital consumption culture: The case of Oğuzhan Uğur
  1. Tez No: 674861
  2. Yazar: EMRE CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KADERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmada, postmodern, dijital tüketim kültürü bağlamında Youtuber folkloru, Oğuzhan Uğur Youtuberlığı ve onun etrafında oluşan sanal halk grubu olarak Çete folkloru ele alınmıştır. Çalışmada bağlam merkezli bir yaklaşımdan hareketle Youtuber folkloru, kendisini ortaya çıkaran tarihsel ve sosyokültürel koşullar bütünü olarak postmodernite, tüketim kültürü, yeni medya/katılım kültürü ve Youtube platformunun özellikleri bağlamında incelenmiştir. Oğuzhan Uğur ve takipçi grubu arasındaki artzamanlı ve multimedyatik iletişim ve etkileşim süreci icracı ve etkileşimci taraflara ait iki sekans olarak bütüncül bir performans olarak analiz edilmiştir. Postmodernist düşünceyle birlikte sosyal ve beşerî bilimlerde meydana gelen özdüşünümsel bilim anlayışı folkloristik içinde gerçeklik, söylem, iktidar, güç ve temsil ilişkisinin disipliner paradigmalar ve folklor düzeyinde incelemeye tabi tutulması yönünde postmodern-eleştirel bir yaklaşımın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu yaklaşım folklorik fenomenin temsil ettiği söylem ve gerçeklikle birlikte söylemin baskıladığı gerçeklikleri de görme imkânı sağlar. Bu bağlamda çalışmada Youtuber folkloru yalnızca olumlu anlam ve işlevleri açısından değil; eleştirel bir değerlendirmeye tabi tutulması gereken yönleri açısında da ele alınmıştır. Çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, kapsamı, teorik ve metodolojik çerçevesine dair bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, postmodernizmin ortaya çıkışı ve düşünsel bileşenleri, postmodernizmin sosyokültürel izdüşümü olarak postmodernite ve tüketim toplumunun özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, internetin gelişimi, yeni medyanın ortaya çıkışı ve özellikleri, sosyal medya ve ağ ortamları, dijital ağ ortamlarıyla ilgili yaklaşımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, interdisipliner bir alan olarak performans çalışmalarının teorik zemini ve öncül isimleri, halkbilimi disiplininin 'bağlam' ve 'performans' nosyonları etrafında yeniden yapılanış süreci, bağlam ve performans merkezli halkbilimi yaklaşımlarının ortaya çıkardığı yeni imkânlar olarak dijital ve postmodern folklor hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümün ilk kısmında Youtube'un genel özellikleri, ortaya çıkardığı katılımcı kültür, gözetim, veri ve sermaye ekonomisi; Youtuberlık fenomeni, Youtube Türkiye ve ünlü Youtuberlar ile bir Youtuber olarak Oğuzhan Uğur hakkında bilgi verilmiştir. Bölümün ikinci kısmında Oğuzhan Uğur Youtuber folkloru performatif bir yaklaşımla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Oğuzhan Uğur Youtuber performance and Çete folklore as a virtual folk group formed around him are examined in the context of postmodern digital consumption culture. Based on a context centered approach, Youtuber folklore has been examined in the context of posmodernity, comsumption culture, new media/participation culture and the features of the Youtube platform as a whole of historical and socio-cultural conditions that reveal itself. The diachronic and multimediatic communication and interaction process between Oğuzhan Uğur and his follower group was analyzed as a holistic performance as two sequences belonging to the performer and interactionist group. The self-reflective understanding of science that emerged in social and human sciences with postmodernist thought; It has led to the emergence of a postmodern-critical approach to examine the relationship between reality, discourse, power and representation at the level of disciplinary paradigms and folklore. This approach provides the opportunity to see the discourse and reality represented by the folkloric phenomenon, as well as the realities suppressed by the discourse. In this context, Youtuber folklore is not only approached in terms of its positive meaning and functions; It has also been discussed in terms of aspects that need to be critically evaluated. The study consists of an introduction and four parts. In the introduction, information about the subject, scope, theoretical and methodological framework of the study is given. In the first chapter, the emergence of postmodernism and its intellectual components, postmodernity as a socio-cultural projection of postmodernism and the characteristics of consumer society are discussed. In the second part, the development of the internet, the emergence and characteristics of new media, social media and network environments, approaches to digital network environments are discussed. In the third chapter, information about the theoretical background and predecessors of performance studies as an interdisciplinary field, the restructuring process of the folklore discipline around the notions of 'context' and 'performance', and digital and postmodern folklore as new possibilities revealed by context and performance-centered folklore approaches are given. In the first part of the fourth chapter, the general features of Youtube, the participatory culture it reveals, surveillance, data and capital economy; Information was given about Youtuber phenomenon, Youtube Turkey and famous Youtubers and Oğuzhan Uğur as a Youtuber. In the second part of the chapter, Oğuzhan Uğur Youtuber folklore is analyzed with a performative approach.