Türk vergi yargısında uyuşmazlıkların yargısal çözümünde kanun yolları
The legal remedies solving judicial conflicts in Turkish tax justice
  1. Tez No: 286657
  2. Yazar: ÖZGE TÜRKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk vergi yargı sistemindeki kanun yolları ayrıntılıbir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. İlk bölümde, açıklamalara hukuk ve vergikavramlarının tanımından başlanarak vergi yargısı kavramı ve vergi yargısınınTürkiye'deki gelişimine ilişkin tarihsel bilgiler verilmiştir. Bölümün devamındavergi yargısında görevli mahkemeler açıklanmıştır. İkinci bölümde vergiuyuşmazlıklarının sebeplerinden bahsedilmiş ve idari aşamada çözümlenmesineilişkin yollar belirtilmiştir. Bölümün devamında vergi davasının açılması ve budavaya ilişkin unsurlar ile yargılama usulü ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Üçüncübölüm, öncelikle genel hukukta kanun yollarının sonrasında ise Türk vergiyargısı sisteminde olağan ve olağanüstü kanun yollarının açıklandığı bölümdür.Bu bölümde 2577 sayılı Kanundaki sıra takip edilerek itiraz, temyiz ve karardüzeltme kanun yolları, gerek mevzuattaki ve gerekse uygulamadaki yönleri ileaçıklanmıştır. İlerleyen bölümde olağanüstü kanun yolları olan yargılamanınyenilenmesi ve kanun yararına bozma açıklanmıştır. Tez çalışmasında konularındaha iyi anlaşılmasını sağlamak amacı ile güncel Danıştay kararlarına yerverilmiştir. Son olarak da idari ve yargısal yolla çözüm arasındaki bağlantılarişlenmiş ve yargı organlarının iş yükü üzerinde istatistiki bilgiler verilerek sorunlar ve çözüm önerilerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis sets fort he legal remedies in Turkish tax judgement particularly. First section starts with the definition of law and tax concepts then explains the tax justice and gives historical information about the progress of the tax justice in Turkey. The section continues with the explanations about the courts in Turkish tax justice system. In the second section, the reasons of the tax disputes and the administrative stages to solve these are mentioned. In the following part of the section, the tax case procedure is described in detail with the opening of the trial judge and the elements of this case. Third section of the thesis includes first of all, the legal remedies in general law, afterwards, explains ordinary and extraordinary law remedies in Turkish tax justice. This section explains objection, law cassation, adjustment to the orders by following the sequence of 2577 numbered law. The following part explains renewal of judgement and cassations in favor of law. The thesis frequently refers to the decision of the Council of State in order to keep the subjects simple and accurate. In the last part of the study, links between administrative and judicial way in the solution are mentioned and the statistical information on the judicial workload are given with the mentions of problems and solutions.