Tolunoğullarının kuruluşundan İhşidilerin yıkılışına kadar Mısırda gayri müslimler
Non-muslims during the rule of Tolunids and İhşids
  1. Tez No: 286656
  2. Yazar: AHMET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZKUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mısır Firavunlardan sonra tarih boyunca pek çok devletin hâkimiyeti altında yaşamıştır. İslâm fethinden az önce de Sasaniler'in ve Bizans'ın yönetiminde kalmıştır. Mısır, Müslümanların hâkimiyeti altına girdikten sonra da Mısır merkezli bir devlet idaresine ilk defa Tolunoğulları, ikinci defa da İhşidîler dönemlerinde kavuşmuştur.Diğer taraftan Mısır, ilahî dinlerin ortaya çıktığı Ortadoğu coğrafyasının en önemli bölgelerinden biridir.Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslâmiyet Mısır'da yayılan dinlerdendir. Uzun yıllar Müslümanların idaresi altında burada yaşayan gayr-i Müslimlerin dini, siyasi, iktisadi ve ictimai bakımdan yaşamları çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Ancak ?Tolunoğulları'ndan İhşidîler'in Sonuna Kadar Gayr-i Müslimler'in Durumları? müstakil olarak ülkemizde bir inceleme konusu olmamıştır. Bu çalışma, konuyu bu yönüyle ele almak için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Egypt lived under the rule of many different states, following pharaohs? era. Just before the arrival of Islam, it lived under the Sasanids and Byzantium. After it fell under the Islamic rule, it became a state center, first during the Tolunoğulları and later during the Ihşıdis.Egypt was also one of the most important places in the Middle East that witnessed the beginning and the spread of religions/beliefs, such Judaism, Christianity and Islam. Religious, social, economical and political life of non-Muslims in Egypt after it fell under the Islamic rule has been the subject of many scholarly studies. However, there has not been any study focusing on non-Muslims during the rule of Tolunoğulları and Ihşıdis. This study aims to fill this gap.