XVII. yüzyılda Osmanlı Devleti-Dubrovnik ilişkileri ve hicri 1037-1056/1627-1646 tarihli ahkâm defteri transkripsiyon ve değerlendirmesi
The relations between Ottoman-Dubrovnik in 17. century and transcription of ahkâm defteri dated 1627-164
- Tez No: 286658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CAHİT TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Özgecan Köker, XVII. yüzyılda Osmanlı-Dubrovnik ilişkileri ve Hicri 1037-1056/1627-1646 Tarihli Ahkâm Defteri Transkripsiyon ve DeğerlendirmesiBu çalışmanın amacı 17. yüzyıl başında Osmanlı Devleti-Dubrovnik Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri arşiv belgeleri bazlı incelemektir. Temel kaynak olarak Düvel-i Ecnebiye Defteri 14/2 kullanılmıştır. Defter Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde Venedik-Dubrovnik Defteri olarak geçmektedir. Ancak ki hükümler içerisinde baş rol her zaman Dubrovnik'e aittir. Sadece problemlerin Venedik'e dayalı olduğu hükümlerde Venedik zikredilmektedir.Çalışmamızda esas olarak incelemesini yaptığımız defter sayesinde ulaştığımız bilgilerle ilişkilerin hangi alanlarda gerçekleştiği ve siyasi ilişkilerin boyutları tespit edilmeye çalışılmıştır. Dubrovnik Cumhuriyet'inin sahip olduğu haraçgüzarlık statüsünün iki tarafa da getirileri belirlenmeye çalışılmıştır. Tüm bunlar bahsi geçen coğrafya içerisinde dönemin şartları dahilinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÖzgecan Köker, The Relations between Ottoman Empire and Dubrovnik in the 17th century and the transcription of Ahkâm Defteri dated 1627-1646.The purpose of this study is to examine the relations between Ottoman Empire and the Republic of Dubrovnik at the beginning of the 17th century based on archives. Düvel-i Ecnebiye Defteri 14/2 was used as the primary reference source. This source is labelled as Venetian-Dubrovnik Book at the Ottoman Archive of Premiership. However, Dubrovnik has the leading role in judgements. Venice is mentioned only when the problems are related to Venice.In our study, it is tried to be determined in which fields the relations took place and the dimensions of the political relations, and the profits which were gained by both sides due to the status of haracguzar of the Rebublic of Dubrovnik, thanks to our primary source. All these have been evaluated in accordance with the conditions of the period within the region in question.