Türkiye ekonomisinde dış ticaret politikası ve ekonomik büyüme ilişkisi analizi (1980-2008)
Analysis of the relationship between foreign trade policy and economic growth in the Turkish economy (1980-2008)
  1. Tez No: 286669
  2. Yazar: BANU CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
1980 yılı, Türkiye için ekonomik ve politik açıdan çok önemli bir dönüm noktasıdır. 24 Ocak Kararları ile ?İhracata Dayalı Kalkınma Stratejisi?ni benimseyen Türkiye ekonomisinde 1980 yılından günümüze kadar geçen süreçte; dışa açık ve liberal ekonomi politikaları uygulamaya konularak, 1980 öncesi dönemin İthal İkamesine Dayalı Sanayileşme Stratejisi terk edilmiştir.?Türkiye Ekonomisinde Dış Ticaret Politikası ve Ekonomik Büyüme İlişkisi Analizi (1980-2008)? isimli bu çalışmada, 1980-2008 yılları arasında Türkiye ekonomisinde uygulanan dış ticaret politikaları analiz edilerek, ekonomik büyüme süreci üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The year of 1980 was a very significant breakthrough for Turkey in terms of its economy and policy. In Turkish economy which abandoned Import Substitution Strategy for Industrilization and adopted ?Export-Based Development Strategy? with the Arbitraments of 24 January outward-oriented and liberal economy policies have been applied since 1980.In this study called as ?Analysis of the Relationship Between Foreign Trade Policy and Economic Growth in the Turkish Economy (1980-2008)? foreign trade policies that was applied over the period between 1980 and 2008 in Turkey have been analyzed and it has been studied that policies have effect on economic growth process.