Dış ticaret politikasının ekonomik büyüme üzerine etkisi : Türkiye örneği
The effects of foreign trade policy on economic growth : Evidence in Turkey
- Tez No: 239638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT YANIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda, akademisyenler ve çeşitli kuruluşlar tarafından dış ticaret politikası ve dış ticari açıklık ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışan bir çok çalışma yapılmıştır. Bu incelemelerden elde edilen sonuçlar, modellerde kullanılan değişkenlere göre farklılık göstermektedir.Bu çalışmanın temel amacı 1970-2006 yılları arasındaki dönemde Türkiye'nin dış ticaret politikası ile kişibaşına gelir seviyesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma altı temel bölümden oluşmakta olup, sırasıyla; literatür taraması, 1970-2006 arasında uygulanan dış ticaret politikaları, Neo-klasik büyüme modeli, dış ticari açıklığın ölçülmesi, ekonometrik analiz ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. 36 yıllık zaman serisi verileri kullanılarak yapılan çalışmada, ülke ekonomisinin dışa açıklığı arttıkça veya ithalata uyguladığı tarifeler azaldıkça kişi başına milli gelirin arttığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonucunda dikkati çeken bir diğer nokta da; oluşturulan alternatif ölçülerle elde edilen sonuçlar ile tarife oranları ile elde edilenlerin aynı yönlü olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the last decades; many studies try to understand the relation between the foreign trade policies, trade openness and economic growth. Conclusions of these studies are vary depending on the independent variables used in the model.The primary purpose of this paper is to make a critical examination of the trade policies and income level per capita in the Turkish economy over the last three decades (from1970 to 2006). This study consists of six main sections. These are respectively; Literature review, foreign trade policy in Turkey between 1970 and 2006, the concept and source of Neo-Classical growth model, trade policy and openness measures, empirical investigation and conclusion. Study employees 36 years time series data. At the end of the study, we report that although the openness of the economy have a positive effect in income per capita, tariffs and alternative openness measures are negatively correlated with income level.