Sürdürülebilir turizm gelişiminin nesillerarası etki boyutunun algılanması: Alanya örneği
Perception of intergenerational impact dimensions of the sustainable tourism development: The case of Alanya
  1. Tez No: 286673
  2. Yazar: CANER ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bir destinasyondaki turizm yapısının niteliği bir anlamda o bölgenin ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan geleceğini de belirlemektedir. Söz konusu bu yapının farklı boyutlarda ele alınması ise turizm faaliyetlerinin gelecek nesiller açısından yorumlanmasında ve stratejik planlamaların oluşturulmasında önemli bir öngörü sağlayabilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; sürdürülebilir turizm gelişimi çerçevesinde Alanya'daki turizm gelişimini farklı boyutlarda değerlendirmek ve bu gelişimin nesillerarası süreci nasıl etkilediği noktasında paydaşların algılamasını ölçmektir.Araştırma sonucunda elde edilen veriler ile Alanya'da yerel halk, STK'lar (sivil toplum kuruluşları) ve yerel yönetimlerin turizm gelişiminin bugün ve gelecek nesil üzerindeki etkilerini nasıl algıladıkları ölçülmüş ve mevcut turizm yapısı üzerinden gelecek yönlü bir yaklaşım ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The composition of the tourism formation in a destination, in a sense, determines its economic, social and environmental future. Approaching this formation from different dimensions may provide important insight for elucidation of the tourism activities by future generations and development of strategic plans. In this context, the objective of this study is to assess tourism development in Alanya with different dimensions within the framework of sustainable tourism and to measure perception of stakeholders on the effect of this development in term of intergenerational process.With the data obtained as result of this research, the perceptions of local community, NGOs (nongovernmental organizations), and local governments on the impact of tourism development on today?s and future generations were measured and a futuristic approach from current tourism structure was put forth for consideration.